Home / Kredi Notu / Kredi Skorum Kaç?

Kredi Skorum Kaç?

Kredi skoru, kişinin kredi çekip çekemeyeceğini belirleyen bir puandır. Genellikle geçmiş mali kayıtların hesaplanmasından oluşan bu skor Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur ve tüketici kredi başvurusu yaptığında bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu sisteminden öğrenilir. Kredi skoru yüksek olan kişiler, diğer şartları da yerine getirebiliyorsa rahatça kredi kullanabilirler. Ancak kredi skoru tek başına kredi çekmek için yeterli değildir. Kredi çekebilmek için, belgeleyebildiğiniz düzenli bir gelirinizin olması veya ipotekleyebilecek taşınmazlarınızın olması gerekmektedir. Düzenli geliri olanlarda da en az 6 ay sigortalı olma şartı aranmaktadır. Kredi skorum kaç diye sorduğunuzda bankalar size bu konuda bilgi verebilmektedirler. Ancak bunun için TC kimlik numarası bilgisine ihtiyaç duyan bankaların bazıları bu bilgi için küçük miktarlı ücretler alabilmektedir.Eğer bankanın müşterisiyseniz ücret ödemeden de kredi skorunuzu öğrenmeniz mümkün olabilmektedir. Bazı bankalar internet siteleri üzerinden de kredi notu sorgulatma işlemi yapabilmektedir. Kredi başvurusu sırasında da kredi skoru öğrenilebilmektedir. Ancak kredi skoru düşükse ve kredi alamayacak durumdaysanız, her kredi başvurusuna alacağınız ret cevabı kredi skorunuzu biraz daha düşürecektir.

KREDİ KAYIT BÜROSU ARACILIĞIYLA KREDİ SKORU ÖĞRENME

Kredi skorunuzu öğrenebileceğiniz en temel kurum Kredi Kayıt Bürosudur. Zira kredi skorlarınız bu işletmenin bünyesinde tutulmaktadır. Önceden bireysel başvurulara cevap vermeyen sadece bankalardan gelen başvuruları değerlendiren kredi kayıt bürosu kredi skorunu öğrenme konusunda başvuru yapabileceğiniz bir yerdir. Kredi kayıt bürosunun internet sitesine başvuru yapıp TC kimlik numaranızı girmenizin ardından cüzi bir ücret ödeyerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bireysel başvurular kadar kurum başvurularını da kabul eden kredi kayıt bürosu aracılığıyla işyeri kredi notu da rahatça öğrenilebilmektedir.

İlgili  Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

DİĞER KREDİ SKORU ÖĞRENME YOLLARI

Bankalar ve kredi kayıt bürosundan başka son dönemlerde düzenlediği reklam kampanyalarıyla adından sıkça söz ettiren Findeks aracığıyla da kredi skoru öğrenme işlemi yapabilirsiniz. Findeks kredi notu öğrenme işlemi internet sitesi üzerinden abone olunarak yapılabilmektedir. Türkiye’nin 9 büyük bankasının ortaklığıyla kurulan Findeks sistemiyle sadece kredi skorunuzu öğrenmekle kalmayacak bireysel ve kurumsal mali analiz tablolarınızı da rahatça çıkartabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir