Home / Kredi / Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notunun Önemi

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notunun Önemi

Bildiğimiz üzere; hükümet tarafından esnaf ve KOBİ ‘lere destek olunması adına son yapılan düzenlemelerle birçok kredi imkanı sağlandı. Kredi imkanlarının yanı sıra KGF ( Kredi Garanti Fonu ) kefalet miktarı da artırılacak. Yani KOBİ ve esnaf kredi konusunda sıkıntı yaşamayacak. Tabii ki yaşayanlarda olacak ancak bunlar kredi sicili bozuk olan esnaf ve KOBİ ‘ler … Başbakan tarafından bu konuya dikkat çekilerek; kredi sicili bozuk olan esnaf ile KOBİ ‘nin, son dönemde verilen KOBİ kredisi imkanlarından yararlanamadığı yönünde de serzenişte bulunuldu. Ancak bu konuda bir kredi sicil affı düşünüldüğü de duyurularak, müjdesi verildi. Kredi sicil affı ile ilgili detaylar son birkaç gündür daha da netleşmeye başladı. Bu yazımızda sizlere kredi sicil affı ile ilgili tüm süreci ayrıntılı bir şekilde izah ederek; kredi sicil affı sonrası kredi notunun önemi  ile ilgili hatırlatmalarda bulunmaya çalışacağız.

Kimlerin Kredi Sicili Bozuluyor?

Net bir şekilde ifade edecek olursak;  bankaya olan bir borcun 90 gün boyunca ödenmemesi sonucunda, banka hukuki süreci başlatıyor. Bunun sonucunda da borcu ödemeyen kişinin kredi sicili bozularak kara listeye alınıyor. Kredi sicili bozulan ya da kara listeye giren kişi ise maalesef 5 yıl boyunca bir daha bankalardan kredi ve kredi kartı alamıyor. Başbakan Binali YILDIRIM ‘ın aslında vurgulamak istediği tam olarak bu nokta. Devlet bir sürü kredi imkanı sunarken; bu şekilde kara listeye girmiş veya kredi sicili bozulmuş olan esnaf ile KOBİ ‘ler bunlardan yararlanamıyor. Sonuç itibariyle bakıldığında 12,5 milyon civarında vatandaşın bu şekilde kredi sicili bozuk veya kara listede. Bu da sağlanan bu kredi teşviklerinin amacına ulaşmasına engel oluyor.

İlgili  Kobi Kredisi Kimlere Verilir? Kobi Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Kredi Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Bu noktada ister KOBİ olsun ister esnaf olsun isterse de ticaretle uğraşmayan sırada vatandaşımız olsun; kara listede olan ya da kredi sicili bozuk olan herkesi kapsıyor. Haberlerde ve medyada kredi sicil affı konusu daha çok esnaf ve KOBİ ‘ler üzerinden tartışıldığı için sıradan vatandaşları kapsamadığı yönünde bir algı oluşuyor. Ancak kredi sicili bozuk vatandaşlarımız merak etmesin, çünkü düzenlenecek yasada herhangi bir ayrım yapılmaksızın ister esnaf olsun ister KOBİ olsun ister normal vatandaş olsun tüm kesimlere hitap edecek. Kredi sicil affından yararlanmak isteyenlerin sadece istenen şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Kredi Sicil Affı Şartları Neler?

Şartlar resmi olarak henüz açıklanmasa da; kamu oyu ile şu ana kadar paylaşılan bilgilere göre; kredi sicili bozuk olan ya da kara listede bulunan borçlunun, kredi sicil affına ilişkin yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, bu tarihten başlamak üzere 6 ay içerisinde kredi sicilinin bozulmasına neden olan borcu ödemesi halinde veyahut da yine ilgili borcu 6 aylık süre zarfında yapılandırması halinde kredi sicil affından yararlanabilecek. Yani borcunu ödeme, hiç birşey yapmadan komple affedilsin, vs. gibi bir durum söz konusu değil. Kısacası borç ödenmeden bir af söz konusu değil. Ancak en azından yapılandıranların da bu kapsama alınması oldukça güzel …

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kredi sicil affının ne zaman çıkacağı olarak tam net bir tarih söylemek mümkün değil. Böyle bir tarih söylenebilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu ‘nda görüşüldükten sonra kabul edilmesi gerekiyor. Ancak konunun çok uzamayacağı da bir gerçek. Çünkü kredi sicil affı meselesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu ‘ndan geçmiş durumda. Bundan sonraki adım ise Genel Kurul ‘da görüşmeler olacak. Kredi sicil affına ilişkin yasa tasarısının Genel Kurul ‘dan da çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sonuç itibariyle bir tarih vermek gerekirse; Anayasa görüşmelerinden dolayı Meclis ‘in gündeminin yoğun olduğunu da göz önüne alarak, en geç Şubat ayı çıkmadan bu mesele hallolacaktır diye düşünüyoruz. Daha erken olması da sürpriz olmayacaktır.

İlgili  Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Kredi Sicil Affı Çıkınca Ne İşe Yarayacak?

Kredi sicil affının çıkışı ile birlikte; mevcut şartları yerine getiren vatandaş, esnaf ve KOBİ ‘lerin kredi sicilleri temizlenecek. Bunun sonucunda da bu kişiler tekrar bankalardan kredi çekebiliyor hale gelecek. Ancak bankalara bu konuda bir zorlama olmayacak. Ayrıca gerek bankalar hakkında ve gerekse kredi kullananlar hakkında eski kredi borçları nedeniyle herhangi bir hukuki işlem de yapılamayacak. Yapılan bu düzenlemeler ile birlikte kişilerin tekrar kredi notu yükselecek. Tabii ki kredi notunun yükselmesi borçların zamanında ödenip ödenmediğine göre de değişecek.

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notunun Önemi

Kredi sicil affından yararlanacak olan vatandaş, KOBİ ve esnafların kredi notunun tekrar yükseltileceğini söylemiştik. Tabii  ki burada kredi notunun yükselmesinde borçların yine zamanında ödenmesi, borçlanma durumu gibi birçok kriter yine göz önünde bulunacaktır. Bu af sayesinde kredi notlarını tekrar yükseltme imkanı bulacak olan kişilerin, bankalardan tekrar kredi alabilmeleri de kredi notu ile doğrudan alakalı. Yani kredi sicil affı çıktı ve bankalar tüm imkan ve olanaklarını kredi sicil affından yararlanan kesimin emrine sundu gibi bir olay yok. Yine ciddi bir mücadele edilmesi gerekiyor. Bu söylediklerimizin kredi sicil affının basit birşey olduğu anlamına da gelmesin. Devlet bur yasa tasarısını çıkarırsa; kredi sicili bozuk olanlara çok önemli ve çok büyük bir fırsat sunmuş olacak. Tabii ki halen bu durumda olup da bu fırsatı değerlendirmeyen kişilere ise diyecek pek fazla bir söz yok. Günümüzde kredi notu düşen sıradan bir vatandaşın bile kredi notunu tekrar yükseltmesi çok zor bir iş iken; böyle bir fırsatın kaçırılmaması gerekiyor.

İlgili  Garanti Bankası 3390 SMS Kredi Başvurusu

Bir önceki yazımız olan Kredimi Başka Bir Krediyle Kapatmanın Avantajı Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

İçindekiler1 Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaştan Para Kesilir mi?1.1 Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar1.2 SGK Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir