Home / Genel / Kredi Notunu Kimler Kullanır?

Kredi Notunu Kimler Kullanır?

Krediler ve kredi kartları hayatımıza girdikten sonra; borcunu zamanında ödemeyen ya da ödeyemeyen kişiler nedeniyle bankalar da kredi notu dediğimiz uygulamayı getirerek, kim borcuna sadık kim değil, kim zamanında ödüyor kim ödemiyor ayrıntılı bir şekilde tespitini yapabiliyor. Bunun bir sonucu olarak da borcunu zamanında ödeyen ve kredi notu yüksek olan kişiler bankalardan kredi ve kredi kartı alımı konusunda sıkıntı yaşamıyorken, tam tersine kredi notu düşük olanlar bu konularda red cevabı alabiliyor. Kredi notunu kimler kullanır niye kullanır sizlere daha ayrıntısı ile izah edelim.

Kredi notu; bankalar tarafından tüketicilerin mali geçmişlerinde, bankalara karşı borç ödeme durumları, borçlanma durumları, vs. gibi birçok kriterin bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkan bir puantaj sistemidir. 0 – 1900 arasında değişen kredi notu için 0 en düşük not, 1900 ise en yüksek not anlamına gelmektedir.

Bankalar kişilere kredi ya da kredi kartı verirken kredi notunu kontrol etmektedir. Bunun sonucunda da bankalar kime kredi ya da kredi kartı verip vermeyeceklerine karar vermektedir. Dolayısıyla kredi notu hafife alınacak bir konu değildir. Bazen meblağı önemli olmasa da 1 TL ‘lik bir borcun  zamanında ödenmemesi kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Kredi notu belirlenirken kişinin ne kadar borcunun olduğundan önce bu borcunu zamanında ödeyip ödemediği dikkate alınır.

Kredi notu uygulaması şu an için sadece bankalar ve finans kuruluşları tarafından  baz alınan bir sistem olsa da; bunun gelecekte diğer kurumlar tarafından da kullanılabilmesi ihtimaller içindedir. Örneğin; bir telekomünikasyon şirketinden hat almak istediğinizde ya da hat ile birlikte cep telefonu almak istediğinizde kredi notunuz karşınıza gelebilecektir.

İlgili  18 Yaşından Küçüklere Vadesiz Hesap Açan Bankalar

Dolayısıyla kredi notu konusunda hassas olunmalı, belirli aralıklarda kredi notu sorgulaması yapılarak kontrol edilmelidir. Kredi notu düşük olsa bile; bunu yükseltmenin yollarını aramalı, zaten kredi notu düşük diye pes etmemek gerekir.

Kredi notunun; sadece ülkemizde kullanılan bir uygulama olmadığının da altını çizelim. Dünya genelinde uygulanan bu kredi notu sistemi sayesinde bankalar batık kredi verme rizikolarını daha da azaltmış ve böylelikle zararlarını da azaltmışlardır. Böyle bir sistemin de; dünyanın tüm bankaları tarafından kullanılması da gayet mantıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir