Home / Kredi Notu / Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi Skorumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu; finansal gerçekliği olan ve bireylerin finans sektöründe ki geçmişlerini rakam olarak ifade edilme biçimidir. Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kredi notunu etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bugüne kadar almış olduğunuz krediler,
  • Aldığınız kredileri kaç vadede ödemiş olduğunuz,
  • Kredi ödemelerinizi yaparken aksatma, gecikme gibi durumlar yapıp, yapmadığınız,
  • Hali hazırda bir kredi ödemenizin var olup olmadığı,
  • Hali hazırda bir kredi ödemeniz bulunuyorsa; bu ödemeni vadesi, ödemenin bitmesine ne kadar süre kaldığı ve aya düşen ödeme miktarı,
  • Mesleğiniz, maaşınız, hane gelir durumu, genel borç dağılımınız

Yukarıdaki altı madde sizin kredi notunuzun belirlenmesinde belirleyici unsurlar olarak yer almaktadır. Bu maddenin her biri ayrı ayrı önem taşımakta ve her biri ayrı ayrı kredi notunuza etki etmektedir.

Kredi notu; 0 ve 900 arasında değişen bir nottur. Kredi notu sizin finansal hareketleriniz üzerine zaman zaman artarken, zaman zaman da düşüşe uğramaktadır. Kredi notunuzu artırmak ya da düşürmek de elbette ki sizin elinizdedir. 0 ile 900 arasında olan kredi notunuzu öğrenmeniz kredi başvurusu yapabilmeniz için önemlidir. Çünkü her kredi başvurusu kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten ötürü de kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu öğrenmeli ve eğer olabilirliği bulunuyorsa kredi başvurusu yapılmalıdır.

Eğer ki; kredi notunuz 650 ile 750 arasında ise kredi alabilme olasılığınız çok yüksektir. Ancak kredi notunuz 750 ile 900 arasında ise kredi alma imkânınız kesindir. Yani siz eğer ki kredi başvurusunda bulunacaksanız öncelikle kredi notunuzu öğrenmeli ve kredi notunuz 650 nottan daha düşükse başvuruda bulunmamalısınız. Peki, kredi notu nasıl öğrenilir?

İlgili  Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu öğrenmek için tercih edilebilecek ilk sistem; findeks.com adresidir. Findeks.com üzerinden çok kısa bir sürede ve kolay bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için ayrıca banka şubelerine de başvuruda bulanabilirsiniz. Banka şubelerinden de öğrenebileceğiniz kredi notunu bir de telefon operatörleri aracılığı ile sms ile öğrenme imkânı bulunmaktadır. Son olarak ise internet bankacılıkları kullanılarak da kredi notu öğrenilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir