Home / Kredi Notu / Kredi Notuma Göre Kredi

Kredi Notuma Göre Kredi

Kredi notuna göre ne kadar kredi çekebilirim? 

Bir bankadan kredi alabilmeniz için yapacağınız kredi başvurularında farklı birçok prosedür kalemden geçer. Özellikle de kredi notu, kişinin kredi çekmesini garantileyen ve bu oranı belirleyen sistemdir. Kredi notuna göre kredi miktarı ve vade sayıları belirlenebilmektedir. Kredi notu,bireyin bankacılık işlemlerindeki yaptığı hareketliliği ve durumu gösterir. Bankalar da kişilerin bu notlarına bakarak diğer işlemlerini yapar. Yani bir bankadan kredi başvurusunda bulunurken kredi notunuzu bilmeniz oldukça önemlidir. Kredi notu düşük olanlara kredi, birçok bankada verilmemektedir. Bu yüzden kişilerin önce kredi notlarını bilmeleri ardından ise kredi başvurusunu duruma göre belirlemelidir. Kredi notu düşük diye bankalar kredi vermeyince kredi notunuzun yükselmesini beklemelisiniz.

Kredi notuma göre ne kadar kredi çekebilirim?” sorusunu soran vatandaşlarımız için bankalardan bir plan daha hazırlanıldı. Banka kurumları kişilerin bu sorularına bir cevap sunması adına mali tablo çıkarımlarına başladı. Kredi notu, kişilerin zaman içerisindeki raporlarını gösterir. Kredi notunuz düşüş gösterebildiği gibi ayrıca yükseliş de gösterebilir. Bu yüzden Kredi Notu kategorisine tıklayarak ilgili menüsünden birçok faydalı bilgi bulabilirsiniz.

Her bankanın kendisine has uyguladığı birtakım prosedürler vardır. Bu prosedürler kredi faiz oranları, kredi kart faiz oranları, kredi başvuru şartları gibi durumları da kapsayabilmektedir. Yine her banka kendisine has özellikler ile kişilerin kredi başvurularını değerlendirmeye alır. Bazı bankalardan kredi başvuruları için istenilen kredi notu puanı düşük olabilirken bazı bankalarda ise kredi notu puanı yüksek olmalıdır. Kredi notu 700 ile 1500 arasındakilere bankalar, genel olarak kredi başvuruları gecikmelidir. Bu gecikme nedeni ise durumun değerlendirilmesidir. Genelde bu puan aralığındaki kişilerin kredi notları kesin olarak verilmez. Bazı bankalarda 1200 ve üzeri puana kredi verilirken bazı bankalarda ise 1500 puan ve üzeri olanlara kredi verilmektedir. Kredi notu 1700 ve üzerindeki vatandaşlara kredi verilmesi daha rahattır.

İlgili  Kredi Notu, Kredi Çekerken Önemli mi?

Sizlerin sormuş olduğu kredi notuma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusuna bankaların ayrı özellikleri nedeniyle kesin bir cevap verilmeyecektir. Bu durumun açık olabilmesi için kredi notu puan aralıkları belirtilmiştir. Kredi notu 700 ve aşağısında olan vatandaşların kredi başvuruları onaylanmayacaktır. “Bazı bankalar hariç, bazı bankalar bu puanlara da kredi veriyor. HSBC, ING Bank gibi”.

Kredi notu puanı 1500 ve üzerinde olanlara neredeyse tüm bankalar kredi vermekte. Ancak kredi oranı sınırlıdır ve yine banka belirler. Kredi notunuz düşük ise üzülmeyin. Bunun için uygulanması gerekenleri yaparak kredi notunuzu tekrardan yükseltebilir ve sonraki kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notu yükseltme teknikleri, kredi notu nasıl yükselir gibi ifadelere sitemizin Kredi Notu menüsünden ulaşabilirsiniz.

Kredi notuna göre kredi sorgulamasının da bu şekilde sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kredi notu yükseltme konularınız için yukarıda bulunan Kredi Notu kategorisine giriniz. Kredi notu ne kadar olmalıdır? Sorusuna ilişkin cevapları da sitemiz içerisinden bulabilirsiniz.

Kredi notu değerlendirmesi nasıl yapılır?

Kredi notu değerlendirilmesi 1 ve 1900 puan aralığında dağılım göstermektedir. Kredi notu puanı en düşük 1, kredi notu en yüksek puanı ise 1900 olarak kayda alınmıştır. Bu puan aralığında kredi verilmesi gerçekleşir.

Kredi Notu Puan Durumu

  • 1 – 700 çok kötü kredi notu puanı
  • 700 – 900 kötü kredi puanı
  • 900 – 1500 orta kredi puanı
  • 1500 – 1700 iyi kredi puanı
  • 1700 – 1900 çok iyi kredi puanı.
İlgili  Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Son grupta yer alan vatandaşlara her banka kredi verir ve üzerine kredi kartı da vermek isterler. Bu puan aralığındakiler bankaların en iyi müşterileridir.

Kredi notunun yüksek olması kredi oranını etkiler mi?

Ülkemizde kredi notuna dair bir ortalama yapılmasını istersek bu durumun sonucu olarak karşımıza, 1200 puan aralığı çıkacaktır. Bu durum demek oluyor ki ortada büyük bir sıkıntı söz konusu. Neden mi sıkıntı?

Ülkemizde, 31 Mart yerel seçimler seçmen sayısı 60 milyon 319 bin 222 oldu. Yani 60 milyon insan 18 yaşını doldurmuş ve bankacılık işlemlerini yapabilir. Kullanılan kredi kart ve kredi sayısı seçmen sayısından kat be kat fazla. Yani kaba hesap 50 milyon insanın ortalamasının 1200 olduğunu düşündüğümüzde, birçok insanın geçim sıkıntısı çektiği sonucuna kolaylıkla ulaşabiliriz. Maddi durumu iyi olan insan sayısının da çok fazla olmadığını yine bu sonuçlara bakarak görebiliriz. Milyonlarca insanın icralık olduğu, kredi borunu ödeyemediği, kredi kart asgarilerini yatıramadığı gibi farklı birçok sonuca yalnızca bu madde ile ulaşabiliyoruz. Umarız ki ekonomi olması gerektiği duruma gelir de vatandaşlarımızın da bu sıkıntıları ortadan kalkar.

Kredi notunun sağladığı avantajlar nelerdir?

Kredi notu sayesinde finansman desteği sağlayabilirsiniz. Kredi notunuzun durumuna göre kredi, kredi kart başvurularını yapabilirsiniz. Kredi notu sayesinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, esnaf kredisi, tüketici kredisi, hayvan kredisi ve özellikle devlet destekli kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu durum ile yine alınacak olan kredilerin vade süreleri de belirlenebilmektedir. Kredi notu puanınız yüksek ise, yüksek kredi başvurusu ve esnek ödemeli avantajlardan yararlanabilirsiniz. Fakat kredi notunuz düşük ise bir sınırlamayla kalacak ve belirtilen durumları kullanabileceksiniz.

İlgili  Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bir önceki yazımız olan Findeks Telefon Numarası Değiştirme Güncelleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

TC ile Kredi Notu Öğrenme

İçindekiler1 Kredi Notu Öğrenme2 Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir?3 Findeks Kredi Notu Sorgulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir