Home / Kredi Notu / Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekmek için Kredi Puanım Kaç Olmalı?

Kredi almak istiyorsanız aklınıza gelen ilk sorulardan biri kredi notum kaç olmalıdır. Son çıkan yasalarla beraber artık kredi alırken bankalar kredi notunuza göre karar veriyor. Peki kredi notunuz gerçekten kaç olmalı.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Puanı Renkleri
1 – 699 En Riskli Kırmızı
700 – 1099 Orta Riskli Turuncu
1100 – 1499 Az Riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık Yeşil
1700 – 1900 Çok İyi Koyu Yeşil

Findeks Renkleri

Kırmızı

Bankalar ihtiyaç kredisi ya diğer kredi başvurularınız incelerken kredi notunuza belli rakam limitlerinde bakıyor. Bankalar göre en riskli grup kırmızı gruptur. Kırmızı grupta kiler sürekli kendilerine kredim notum kaç ve neden bu kadar düşük sorusunu sormalıdır. Kırmızı alarm anlamında kırmızı grup ismi verilen bu grupta iseniz kredi alma şansınız oldukça düşük. 0 puan ile 799 puan arasında ki kredi notlarına sahip kişiler maalesef kırmızı grup içinde oluyor. Eğer kırmızı grupta iseniz ve kredi çekmek istiyorsanız kısa süre içerisinde kredi notunuzu yükseltmeniz lazım.

Turuncu

Bankalar için en riskli grup olan kırmızı gruptan sonra ikince en riskli grup turuncu gruptur. 800 puan ile 1299 puan arasında ki kişiler turuncu gruba dahildir. Eğer turuncu grupta iseniz yine kredi çekme şansınız çok düşüktür. Acilen kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Turuncu grupta ki kişilerin kredi notları nedeniyle kredi çekemeyecekleri kendilerine kefil bulmaları gerekebilir.

İlgili  Kredi Notu Ne Demektir?

Sarı

Bankalar için 1300- 1499 puan arası kişiler az riskli gruptadır. Bankalar bu grubu sarı grup olarak adlandırmıştır. Sarı gruptakiler kredi çekebilir ancak yine de banka ciddi bir şekilde inceler. Kredi çekme süreci uzun sürebilir yada ek belgeler istenebilir. İstenecek belgeler sağlandıktan sonra sorunsuz bir şekilde kredi çekilebilir. Sarı grupta sürekli kredi notum kaç sorusunu kendine sormalıdır.

Açık Yeşil

Bankalar için kredi konusunda sorunsuz olan açık yeşil grupta ki kişilerin puanları 1500 ile 1699 arasındadır. Bu grupta bulunanlar için kredi çekmek çok zor olmayacaktır. Yinede çekecekleri kredi sonrasında ödeme şartlarına uymaları gerekmektedir yoksa puanları düşebilir ve sonrasında sarı gruba gerileyebilirler. Bu gerilemeden sonra tekrar kredi çekmeleri gerekirse zorlanabilirler.

Yeşil

Bankların en güvenli gördüğü grup 1700 ile 1900 puan arasında olan yeşil gruba mensup kişilerdir. Bunlar için kredi çekmek çok kolaydır. Bankalar için değerli müşterilerdir ve bir kaç dakika içinde bile istedikleri rakamlarda kredi kullanabilirler. Eğer bu puan grubundaysanız tavsiyemiz o puan grubunda devam edebilmek için ödemelerinize çok dikkat etmenizdir. Bu sayede sürekli koyu yeşil grupta olursunuz ve her türlü ihtiyacınızı kolayca giderebilirsiniz.

Kredi notunuz kaç olursa olsun önemli olan yinede borçlarınızı düzgün ödeyip ödeyemediğinizdir. Sürekli ve zamanında ödeme yapanlar her zaman ödüllendirilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili  Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir