Home / Kredi Notu / Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi almak için başvuranlardan bazı belgeler istenmektedir. Bunun tanı sıra bankadan kredi çekmenin başka şartları da bulunmaktadır. Bunların başında kredi notunun belirli bir seviyede olması beklenmektedir. Hangi bankaya olursa olsun kredi çekmek için başvuruda bulunan vatandaşların henüz başvuru aşamasında bile öncelikle dikkat edilen hususlardan biri kredi notu olmaktadır.

Kredi notu asgari sınırın bile altında ise başvurular genelde kabul görmemektedir. Kredi başvuruları kabul edilse bile en önemli kısmı onay kısmıdır. Kredinin banka tarafından onaylanması bu durumda zora girmektedir. Hatta mümkün olmamaktadır. Bu açıdan kredi notunun düşük olmamasına istenen seviyenin altına düşmemesine özen göstermek gerekmektedir. Bu puan aynı zamanda kredi için söz konusu meblağın verilmesini de etkiler. İstediği miktarda parayı rahat bir şekilde çekmek isteyenlerin kredi notunu önemsemesi gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Verilir?

Kredi notu için vatandaşlardan beklenen bir asgari puan vardır. Kredi verilmesi için kredi notu en düşük 900 olmalıdır. Bu puan 900 ve 1500 aralığında ise o zaman kredi çekmek isteyen kişi gelirini gösteren belgesi ile birlikte kolay şekilde kredi veren bir bankaya başvuruda bulunmaktadır. Ancak başvurunun onay aşaması yine de risk taşımaktadır. Rahat bir şekilde her bankadan kredi çekebilmek için kredi notu en az kaç olmalı diye düşünülürse bu aralığın 1500 ile 1700 olduğu bilinmektedir. Kredi notu bu seviyede olan tüketiciler gerekli belgeleri ile birlikte kredi başvurusunu istediği bankaya yapabilmektedir. Kredi notu yüksek olan tüketiciler kredi başvurularına kısa süre içinde hiçbir pürüz çıkmadan olumlu yanıt almaktadırlar.

İlgili  Türk Telekom SMS ile Kredi Notunu Öğrenme

Kredi Notu Düşük İse Ne Olur?

Kredi notunun düşük olması bankalarla girilen bütün ilişkileri zora sokmaktadır. Sadece kredi çekmek için değil kredi kartına başvuruda bulunmak için bile kredi notunun olumlu etkisi bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusuna olumsuz yanıt tüketicilerin çoğunun kredi notunun düşük olduğu görülmektedir. Bankalar tüketici kredisi, eğitim kredisi, konut kredisi veya her hangi başka amaçla çekilecek olan kredilerin hepsinde kredi notuna bakmaktadır. Çekilecek kredi miktarı yüksek olmasa bile kredi notuna bakarak başvurular değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

TC ile Kredi Notu Öğrenme

İçindekiler1 Kredi Notu Öğrenme2 Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir?3 Findeks Kredi Notu Sorgulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir