Home / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Findeks kredi puanı ne kadarlık bir zamanda yükselme gösterir.

Findeks kredi puanı bildiğimiz üzere 0 ile 1900 arasında değişen ve 1900 ‘e doğru çıkıldıkça en iyi not, 0 ‘a doğru inildikçe de en kötü not anlamına gelen bir puantaj sistemidir. Düşük kredi notu olanlar banka nezdinde riskli tüketiciler kapsamına girmekte, kredi notu yüksek olanlar ise risk düzeyi düşük kişiler anlamına gelmektedir. Tüketicilerin kredi notunu sürekli sabit olarak kalmamaktadır. Kimi zaman bu not düşebiliyorken kimi zaman da yükseliş gösterebilmektedir. Özellikle kredi notu düşen kişilerin merak ettiği bir husus vardır ki o da; Findeks kredi puanı ne kadarlık bir zamanda yüksel gösterir meselesidir. Şimdi bu konuyu biraz daha ayrıntıları ile ele alalım.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Bankacılık işlemlerindeki ya da günlük hayattaki diğer işlemlerimiz nedeniyle kredi notumuz hemen anında ciddi anlamda düşüşler göstermemektedir. Bazı ekstrem durumlar haricinde yapacağımız her işlem için kredi notumuz belirli miktarda düşecek, aynı hatalarda ısrar etmemiz halinde de kredi notumuzu tamamen dip yapacaktır. Düşüş aşaması çok hızlı olmadığı gibi aynı şekilde kredi notumuzun yükseliş aşaması da yavaş yavaş olacaktır. Aslına bakıldığında da doğru olan budur.

Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; bir bankaya olan gecikmiş borcu nedeniyle kredi notu düşürülmüş olan bir kişinin, bu borcunu kapatarak direkt kredi notunun yükseltilmesi adil olmayacaktır. Çünkü bu şekilde herkes geçici olarak birisinden borç alarak, borcunu kapatıp kredi notunu yükseltebilir. Aynı şekilde kredi notunun düşürülmesi de dengeli bir şekilde yapılmalıdır. Yani kredi kartı borcunu bir gün geciktirdi diye kişinin kredi notunu düşürmek ve dip yaptırmak da adil olmayacaktır. Bankaların politikası da genel itibariyle bu şekildedir.

İlgili  Kredi Notu Nasıl Artış Gösterir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükselmesini hızlandırmak isteyenler için bazı yöntemlerin izlenmesini tavsiye edebiliriz. Bunlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşalım. Eğer elinizdeki bir kredi kartınız var ise; kredi notunuzu yükseltmek için bunu kullanabilirsiniz. Tüm harcamalarınızı kredi kartından yapıp, daha sonra da ay sonunda ekstreniz geldiğinde, kredi kartınızın tüm borcunu süresi içerisinde bir kerede ödeyiniz. Bu kredi notunuza olumlu etki edecektir.

Yine hâli hazırda çekilmiş olan krediniz var ise; kredi borçlarını günü gününe ödemeye devam edin. Bu da notunuzu olumlu etkiler. Eğer çekilmiş bir kredini yok ise; bunun için düşük meblağlı bir kredi çekmeyi değerlendirmelisiniz. Kredi çektikten sonra günü gününe ödeyeceğiniz taksitler muhakkak kredi notunuzu yükseltecektir.

Bankada vadeli ya da vadesiz bir hesap açabilir ve bu hesaplarınızda az miktarda bile olsa para bulundurabilirsiniz. Hatta bu hesaplar üzerinden ya da kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi notunuzun toparlanması açısından süreyi kısaltmak adına doğru bir davranış olacaktır.

Sonuç itibariyle; kredi notu demek bankaların sizde gördüğü risk düzeyi anlamına gelmektedir. Yani bankalara ne kadar riskli müşteri profili çizerseniz kredi notunuz düşecek, tam tersine güven veren bir müşteri profili çizerseniz kredi notunuz da o oranda yükselecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir