Home / Kredi Notu / Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Kredi çekerken risk politikaları değerlendirilir. Bunların arasında en önemli olanı kredi notunuzdur. Bankalar kredi notu değerlendirmenizi yapar ve ona göre krediyi alıp alamayacağınıza karar verirler. Tabi bu tek faktörün kredi notu olduğunu göstermez. Ama en önemli kriter diyebilirim. Doğal olarak tek değerlendirilen kredi notu olmayacağı için A bankasından onay alamadığınız bir not ile B bankası size onay verebilir. Bu değişkenlikler bankaların sizin için oluşturacağı risk raporuna bağlıdır. Yani kendi politikaları ile uyuşup uyuşmamanız önemlidir.

Kredi notu son yıllarda oldukça popüler bir kriter haline geldi. Aslında bunun ana nedeni içeriğinde saklı. Kredi notu hesaplanmasında, bireyin daha önce almış olduğu kredi veya kredi kartı var ise bunlara olan sadakatinin göstergesi olması. Yani geçmiş dönemlerde 10 bin kredi alıp bunu zamanında ve düzenli olarak kapatmışsanız bu sizin için bir artı olacağı gibi banka içinde riski düşük bir profil çizecektir. Doğal olarak bankalar düşük riskli müşteri ile çalışmayı tercih ederler.

Bir de şimdiye kadar hiç kredi almadıysanız veya kredi kartı kullanmadıysanız, böyle bir durum var. Bu gibi durumlar da yine sizin kredi notunuzun düşük olmasına sebep olur veya hiç kredi notunuzun olmadığı anlamına gelebilir. Kredi notu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk hamle, hemen bir kredi kartı çıkartıp ödeyebileceğiniz şekilde kullanmak ve düzenli olarak borçlarınızı ödemek olacaktır. Bu size artı not olarak dönecektir.

Yani düzenli yapılacak her kredi işlemi sizin sabit halde duran kredi notunuzu yukarıya çekecektir. Sanırım, “Kredi notum düşük nasıl yükseltirim?” sorusuna en kolay cevabı bu şekilde vermiş olduk. Burada size yapacağımız bir ufak uyarımda olacak. Kredi kartı kullandınız 3 ay düzenli ödediniz bu durumda notunuz nasıl yükseliyor ise 3 aydan sonra mesela 1 ay sorun yaşadınız ve düzene uyamadınız. İşte burada o 1 ay bile sizin kredi notunuzu düşüren sebeplerden olacaktır. Yani bütünlük çok önemlidir. Süreklilik olacak yapacağınız işlemlerde.

Kredi notu yükselir mi?” gibi soruları bu yazımızda en anlaşılır dilde sizlere sunmaya çalıştık. Anlayamadığınız veya merak ettiğiniz bir şey varsa bize yorum alanımızdan ulaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili  Kredi Notumu Düzeltmek
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir