Home / Kredi Notu / Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Kredi notu sorgulama ve öğrenme için birkaç alandan faydalanılabiliyor. Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bireyin banka bilgileri saklanmakta ve yapılacak olan sorgulama işlemleri sırasında buradan edinilen bilgiler ile doğruya yakın sonuçlar alınabilmektedir. Vatandaşların bankalar ile yaptığı her çalışma sonucunda kredi notu oluşturulmaktadır.

Kredi notu, hem bankalar hem de vatandaşlar için çok önemlidir. Vatandaşlar kredi notu sayesinde bankalardan kredi talep edebilecekleri durumu analiz ederken, bankalar ise senet, kredi ve çek gibi ticari unsurları daha sağlıklı şekilde yürütebilmeyi amaçlamaktadırlar. Kişilerin bankalar ile yaptıkları her işlemin sonuçlarına göre kredi notları hesaplanıyor. Daha önceki dönemde kredi kullanan bireylerin düzenli ödeme yapmaması halinde kredi notlarında düşüş görülürken, düzenli ödeme yapan bireylerin kredi notlarının yüksek olduğu bilinmektedir.

Kredi notu sorgulama işlemi için, Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) aracılığı ile bağlantı kurabilirsiniz. Sadece Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) sistemine kayıt olmanız halinde bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor. Kayıt olurken bireysel ya da ticari üyelik işlemlerini yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaparak istediğiniz bilgiyi elde edebilirsiniz. Fakat bu şekilde kredi öğrenmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bankalar aracılığı ile de kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemlerini yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı veya size en yakın olan banka şubelerini kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu iki seçenek arasında en kolay olan yöntem internet bankacılığıdır. İnternet adresinden bu hizmeti bularak faydalanmanız mümkündür. Eğer şubeye gidecekseniz, yetkili kişiye kredi notu sorgulama dilekçesi vermeniz gerekecek. Yetkililer gerekli incelemeler sonucunda size gerekli bilgiyi verecektir.

İlgili  TC ile Findeks Kredi Notu Sorgulama 2018

Kredi notu sorgulama hakkında daha detaylı ve en gerçek bilgilere ulaşmak için şu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir