Home / Bilgiler / Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi kullanarak ihtiyaçlarını gidermeyi düşünen kişiler başvuru esnasında dikkate alınan en önemli kriterlerden birisi kredi notu olmaktadır. Bu yazımızda kredi notu neye göre belirlenir, kredi notunun yüksek ya da düşük olması neyi ifade eder, kredi notunun kredi çekmekteki önemi nedir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Kredi notu neye göre belirlenir diye sorulduğunda verilecek en önemli cevap bankaya yapılan ödemeler olmaktadır. Kişinin bankaya olan kredi kartı, kredi ve diğer ödemelerin düzenli olarak yapılması, asla geciktirilmemesi ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi kredi notunu yükselten başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda esnek hesap ya da kredili mevduat hesabı olarak da adlandırılan vadesiz hesaplar da kişinin kredi notuna doğrudan etki etmektedir. Bahsettiğimiz bu faktörlerin ödenmesi için belirli bir takvim bulunmaktadır. Son ödeme tarihine kadar bu ödemelerin yapılması kredi notunun yüksek olmasını sağlayacaktır. Tersi durumda ise ödemelerin gecikmesi kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Yani kısacası bankaya karşı olan borçların ödenmesi, ödenmemesi ya da geciktirilmesi kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Kredi notu neye göre belirlenir diye sorulduğunda kısaca böyle cevap verilebilir.

Kredi notunun belirlenmesinde etkili olan faktörlerden birisi de kişinin borçlanma oranı ve kullandığı kredi miktarıdır. Gelir durumunuzu göz önünde bulundurarak çok üstünde kullandığınız kart borçlanması ve krediler kredi notunu belirlemekte etkilidir. Borçlanma durumu gelirden çok daha fazla ise banka kişiyi riskli olarak görür ve kredi notunu düşürecektir. Kredi notunu belirleyen bir diğer faktör de yaştır. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireyler zaten kredi alamıyorlar. Yaş ilerledikçe kredi notu düşecektir. En ideal yaş aralığı ortalama 25 – 45 arası olmaktadır. Kredi notu neye göre belirlenir sorusuna son olarak verilecek cevap kişinin kredi arayışıdır. Kredi başvurusunda bulunmak ve olumsuz cevaplar almak kredi notunu düşürecektir.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notunun Yüksek Ya Da Düşük Olması Neyi İfade Eder

Kredi notunun yüksek olması bankalar açısından kişinin borçlarına ve ödemelerine sadık birisi olduğunu ifade eder. Düşük olması ise ödemelerinde sorun olduğunu ve bu nedenle riskli olduğu anlamına gelir.  Kredi notunun kredi çekmekteki önemi bu noktada öne çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir