Home / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Puanı Ne Demektir?

Gelişen teknoloji sayesinde insanların para saklama konusu ele alacak olursak insanların yüklü paralarını saklayabilmeleri ve alışverişlerinde güvenilir bir durum olması için bankalar kurulmuş ve kredi kartlarını ortaya çıkmıştır. Kredi kartların ortaya çıkmasıyla beraber insanlar alışverişlerinde kira ödemelerinde, fatura ödemelerinde bile artık insanlara büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Bununla beraber kredi kartlarının kullanımı durumundan doğan kredi notu nedir? O konuyu ele alalım.

Kredi Notu

Kredi notu bankaların müşterilerini bir nevi kontrol etmek için yapmış olduğu bir uygulama türüdür. Bununla beraber vatandaşlar borçlarını zamanında ödediği takdirde ve fatura, kira, telefon faturaları gibi ödemelerini kredi kartından yaptığı durumlarda kredi notu verilmiş olur. Şöyle ki eğer bir vatandaş kredi çektiyse ve taksitlerini ya da borçlarını zamanında ödüyorsa kredi notu artar. Bundan dolayıdır ki bankalarda bu kredi notu bakarak eğer çok yüksekse vatandaşının güvenilir olduğunu ve borçlarını zamanında ödediği için vatandaşın istediği doğrultuda kredi limiti belirlenir.

Bankanın vereceği kredi limiti vatandaşın kredi notu ne kadar yüksekse ona göre kredi limiti oluşturur. Eğer borçlarınızı ya da taksitlerinizi kredi kartına bağlayıp zamanına ödüyorsanız yeşil noktasınız demektir.  Yeşil nokta demek bir müşterinin ya da vatandaşın bağlı olduğu bankadan almış olduğu kredi kartının kredi notu en yüksek demektir.

Ödemelerde ve taksitlerin zamanında ödendiği takdirde kredi notunuz en yüksek olur ve bankalarda size güvenerek kredi vermiş olur. Ama borçlarınız zamanında ödemediğiniz takdirde kredi notunuz düşer ve kırmızı nokta olmuş olursunuz. Kırmızı nokta olduğunuz takdirde kredi notunuz çok düşük ve bundan dolayıdır ki artık bankalar size kredi vermez olur. Çünkü kırmızı nokta olduğunuzda bankalar size güvenmeyerek kredi vermezler. Yapılan anket araştırmaları sonucunda da görüldüğü gibi kırmızı noktalı kredi notu düşük seviyelerde seyreden vatandaş sayısı her geç yıl artmaktadır. Bundan dolayıdır ki kırmızı nokta kredi notu müşterileri artış göstermekle beraber bankalarda bu durumları göze alarak kredi limitlerini düşürerek müşterilerin isteği doğrultusunda ve belirlemiş olduğu protokollere dayanarak vatandaşların kredi notlarını artırmak ve kırmızı nokta olmamaları için düşük limit vermektedirler.

İlgili  KKB Kredi Notu Hesaplama ve Öğrenme

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir