Home / Kredi Notu / Kredi Notu Ne Demektir?

Kredi Notu Ne Demektir?

Kredi Notu Nedir?

Son 5 yıllık finansal geçmişinize dayanarak sizlere 0 ile 1900 arasında verilen bir puanlama sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından çıkarılan ve takip edilen kredi notu, geçmiş finansal faaliyetlerinizin özeti olarak karşımıza çıkar ve yapılacak bütün yeni ürün başvuruları kredi notu ile değerlendirilir. Kredi notu Findeks aracılığı ile takip edilmekte olup, bankalar dahil bütün finans kuruluşları Findeks üzerinden öğrenir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme işlemi Findeks.com sitesi üzerinden ya da mobil uygulamalarından ücret karşılığından talep edilebilir. Findeks üzerinden kredi puanını öğrenilmek için sisteme üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir. Kredi notu ve risk raporu olarak iki farklı seçenek ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notu talepleriniz de yalnızca 0 ile 1900 arası bir değere sahip olan kredi skorunuzu öğrenirsiniz. Risk raporunda ise kredi skorunu detaylı bir şekilde, son 5 yılda yapılan bütün işlemleri görme şansına sahip olursunuz. Kredi skoru 4,50 TL + KDV tutarında bedel ödenerek öğrenilirken, Risk Raporu 8,50 TL + KDV ödeyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kredi Puanı Nerede Lazım Olur ?

Kredi notu yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Artık hemen hemen her kurumdan öğrenilebilen bu not ile şimdilik bütün bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bankalardan yapacağınız yeni ürün başvuruları, kredi çekmek, kredi kartı başvurusu, kredi kartı limit arttırımı gibi işlemleriniz kredi skoruna göre değerlendirilir. Ayrıca son zamanlar da Rent A Car firmaları da araç kiralama hizmeti vermeden önce kredi skorunuzu talep etmektedir. Bmw segmentinde bir araç kiralamak istediğiniz de sizlerden Türkiye ortalamasının üstünde bir nota sahip olmanız gerektiğini söyleyecekler. Düşük kredi skoru sahiplerine daha düşük segmentlerde araç kiralama hizmeti verirler ya da direk olumsuz bir yanıt vererek araç kiralama hizmetinden faydalandırmazlar. Rent A Car firmalarından sonra Ev sahipleri de Kredi Notu talep etmektedir. Bu sayede sizin nasıl bir finansal geçmişinizin olduğunu görür ona göre evlerini size emanet ederler.

İlgili  Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Hatırlatma: Findeks üzerinden çektiğiniz Risk raporlarında ki kredi skoru ile bankalara ürün başvurusu yaparken bankacıların gördüğü not arasında farklılıklar olacaktır. Bunun tek nedeni bankalar kendilerini sağlama alabilmek adına Findeks’e göre yaklaşık 1 ay geriden gelmelerinden kaynaklıdır. Bankadan bankaya farklılık gösteren bu uygulama da süre azalabilir de uzayabilir de.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenebilir miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir