Home / Bilgiler / Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

2015 yılındayız ve en çok duyduğumuz banka terimi olarak bilinen Kredi Notuna kulağımız aşina olmuştur. Kredi kartı, kredi ürünleri ve değerli evrakların düzenli bir şekilde ödendiği ya da ödenmediğini gösteren bankalar tarafından sürekli kontrol edilen puanlama sistemidir.

Herhangi bir bankadan kredi kartı almak istediğimizde ya da kredi kullanmak istediğimizde Kredi Notu devreye girer ve bizim işimize çoğu zaman çomak sokmaktadır. Örneğin senet karşılığında bir mal almak istediğinizde sizden evi olan birisini kefil göstermeniz istenilebilir.

Kredi Notu da size kefil olan bir sistem olarak görebilirsiniz. Kredi Notunuz istenmeyen hallerden dolayı düşük ise kredi ya da kredi kartı kullanmanız zor görülebilmektedir. Banka sizin Kredi Notunuzu düşük gördüğünde sizi güvensiz olarak niteleyebilmektedir. Kredi Notunu düşürmek ya da yükseltmek tamamen size kalmış bir durumdur. Banka ödemelerinizde gecikme yaşanmış ise ya da bankadan kredi ürünü kullanmış bir kişiye kefil olmuş iseniz bu sebeple kredi notunuz düşmüş olabilir. Peki, Kredi Notunuz düşmüş ise mutlaka yükselmesi de muhtemel görülebilir. Kredi Notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir
Kredi Notu Nasıl Yükselir

Öncelikle kredi notunuzun düşmesine sebep olan sorunların önüne geçmelisiniz. Kredi kullanmış iseniz kredi ödemelerinizi düzensiz yaptıysanız bu sebeple notunuzun düştüğünü biliyor olmalısınız. Hemen düzenli ödemeye geçmelisiniz. Aynı şekilde kredi kartı kullanıyorsanız aylık ödemelerinizi düzensiz bir şekilde ödemiş iseniz kredi notunuz bu sebeple düşmüştür ve bundan sonraki aylık ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Vadesiz bir hesabınız var ise halk içinde eksi bakiye olarak bilinen banka ürününü de düzenli ödemelisiniz.

İlgili  Findeks TC Kimlik Numarası ile Kredi Notu Sorgulama

Bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmıyorsanız yine de kredi notunuz düşük görünebilir. Bu yüzden sorun yaşadıysanız, Kredi Notunuzu yükseltmek için vadeli bir hesap açarak ufak meblağlarla hesap içerisinde para biriktirebilirsiniz. Ya da düşük limitli bir kredi kartı alarak günlük alışverişlerinizde kullanmalı ve aylık taksit ödemelerini gününde yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Benim banka ile işim olmaz, kredi ya da kredi kartı kullanmıyorum bu şekilde iyi diyorsanız ilerde mutlaka banka ile iletişim halinde olabilir ve ansızın kredi kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Kendinizi bankanın gözünde iyi gösterebilmeniz için düşük limitli kredi kartı kullanmanız ve gününde ödemelerini yapmanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Türkiye’nin en üste düzeydeki askeri birliğinin bordo bereli olduğunu herkes bilir. Bordo bereli olabilmek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir