Home / Bilgiler / Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Ücretlimidir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Ücretlimidir?

Bankaların ortak havuzdan takip ettikleri kişinin banka sicil kayıtlarını gördükleri sistemin adı Kredi Notu olarak bilinmektedir. Bankalar müşterilerinin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için faiz karşılığında kredi veya kredi kartı vererek hem kendisi kazanç sağlar hem de müşterilerinin işlerini halletmiş olurlar. Fakat bir kişi kredi kartı kullanıyorsa ve ödemelerinde her ay gecikme yapıyorsa kredi notu düşer. Aksine kredi kartı ödemesini gününde yapıyorsa kredi notu yükselir. Bankalar kişilerin kredi notlarına bakma hakkına sahiptir. Çünkü kişiye bir para verecek ve bu kişinin ödeme kayıtlarına bakması gerekiyor. Kredi Notuna bakma hakkına sahip olan bankalar duruma göre müşterisine olumlu ya da olumsuz sonuç ile dönüş yapabilmektedirler. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan bu kayıtlar, aynı şekilde banka tarafından kontrol edilmektedir. Önceden bir banka KKB sorgulamasını sadece kendi bünyesindekileri kontrol ederken son zamanlarda tüm bankalar ortak şekilde KKB kayıtlarını görebilmektedir. Örneğin ‘’X’’ Bankası ‘’Z’’ bankasındaki müşterinin KKB sorgulamasını yaparak sonucu müşteriyle paylaşabilmektedir.

Kredi notunu öğrenmek isteyen bir müşteri genelde ödeme düzensizliği yaptığının farkındadır ve acil banka ürünlerinden birisini kullanmak isteyeceği için sorgulama yapmak isteyecektir. Peki, kredi notunu sorgulamak isteyen bir müşteri, Kredi Kayıt Bürosu öncülüğünde kurulan Findex kredi notu dediğimiz sistem üzerinden sorgulama yapabilir ise bu sorgulamayı yapmak için ücret ödemek zorunda mıdır? Evet, bankadan bankaya değişen 5 ile 20 TL arasında bir rakam ödemek zorundadır. İlk sorgulama Findex sisteminde farklı olabilmektedir. Findex sistemi ile ilk sorgulamayı ücretsiz yapabilir diğer sorgulamaları ise 4 TL karşılığında sorgulayabilirsiniz.

İlgili  Bankada Unutulan Parayı Sorgulamak

Sizler için güncel tüm bilgileri yayınlamaya çalışıyoruz. Her gün özel içerikler ile karşınıza geliyoruz. Bizi tercih edip okuyan ve değerlendiren ziyaretçilerimiz ayrıca bilmediği her soruyu bize aşağıdan yorum atarak ulaştırabilir. Bu sayede bizde sizin için özel makaleler yayınlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Türkiye’nin en üste düzeydeki askeri birliğinin bordo bereli olduğunu herkes bilir. Bordo bereli olabilmek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir