Home / Kredi Notu / Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İmkanı Var mı?

Kredi notunuzu öğrenmek için seçebileceğiniz birkaç yol bulunmaktadır. Kredi notu öğrenme ücretli sağlanan bir işlemdir. Bu işlem için seçeceğiniz aracı kuruluşa bir ücret ödeyerek kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri artık gelişen çağın büyük kolaylığı internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Kredi notları bilindiği üzere Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Bu nedenle bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinin kredi notunu öğrenebilir. Fakat artık günümüzde bireysel olarak da kişiler kolay şekilde kredi notu öğrenme işlemlerini halledebilmektedir. Eğer kredi notunuzu KKB ile öğrenmek isterseniz resmi web sitesine giriş sağlayarak kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilmek için bankaya kredi çekmeye gittiğinizde banka çalışanı sizin tüm bilgilerinizi görebilmekte buna kredi puanınızda dahil bu nedenle banka personelinden rica ederek kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ya da farklı bir yol olarak arama motorlarından kredi notu öğrenme konusunda hizmet sunan web adreslerini bularak yine aynı şekilde üye bilgilerini doldurma yöntemiyle sisteme dahil olup hemen kolay şekilde kredi notu bilginize ulaşabilirsiniz. Bu işlem çok önceleri bankalara gidilerek kredi baş vuru işlemleri sonrası belli bir süre beklendikten sonra öğrenilebilen işlemlerdi. Oysa gelişen teknoloji ile artık çok daha rahat şekilde kolayca kredi notunuzu aracı web siteleri sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlgili  Kredi Notu Sorgulama Finansbank

İdeal Kredi Notu Nedir, Kaç Olmalıdır?

Bankalardan aldığınız kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin geri ödemesinde yapacağınız performansa göre sizlere belirli bir not verilir. Ödemelerini düzenli olarak yapanların kredi notu yüksek olurken, ödemelerinde aksaklık yaşatan kişilerin kredi notu ise düşük çıkar. Bankalar kredi kullandırırken kredi notuna çok dikkat ettiği için, kredi notunuzun belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Her kişiye kredi notu olarak 0 ile 1900 arasında bir puan verilir. Bu puan belirli risk aralıklarına bölünmüştür. Bir genelleme yapılacak olursa bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun en az 1500 olması gerektiği söylenebilir. Yani bu puan ideal kredi notu olacaktır. Bu puanın altında olan kişiler için her zaman kredi çekememe riski söz konusudur. 1500 ve üzerinde bir kredi notuna sahip olan kişiler ise tüm bankalardan gerekli şartları sağladığı takdirde kredi çekebilir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu düşük olan kişilere bankalar genel olarak kredi kullandırma konusunda iyimser davranmaz. Çünkü kredi notu düşük olan kişiler geri ödeme konusunda her zaman risk grubundadır. Bankalar her zaman ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasını istediği için kredi notu düşük olan kişiler bu konuda zorluk yaşıyorlar.

Tüm bu şartlara rağmen kredi notu düşük olan kişiler de belirli şartlar dâhilinde kredi çekebiliyor. Ancak bu durumun yine bankaya bağlı olduğunu unutmayın. Yani kredi notunuz düşükse tamamen bankanın inisiyatifinde olursunuz. Bankaya geri ödeme konusunda sağlam bir teminat belirten kişiler kredi notu düşük olsa da kredi çekebiliyor. Bu teminatlar ise daha çok taşınmaz mallar olabilir. Üzerinize kayıtlı olan bir ev, arsa ya da taşıtı bankaya ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bunun yanında gelir durumu yüksek bir kişiyi bankaya kefil olarak göstererek de kredi çekebilirsiniz.

İlgili  Findeks ile KKB Sorgulama Nasıl Yapılır

Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları başlıklı makalemizde kredi, kredi notu ve kredi skoru hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir