Home / Kredi Notu / Kredi Notu Kaçtan Başlar

Kredi Notu Kaçtan Başlar

Kredi Notu Kaçtan Başlar

Kredi çekmenin en mühim kriter maddelerinden birisi meydana gelen kredi notu, epeyce mühim bir değer olmaktadır. Zira kredi notunuz iyi ya da kötü meydana gelmesine yönelik kredi müracaatı pozitif veya negatif değerlendirilmektedir. Öyleyse, kredi notu kaçtan başlar? Bankaya meydana gelen kredi ve kredi kartınızın borçlarından herhangi bir fatura ödemesi gibi çeşitli işlemler kredi notunuzu direk etkilemektedir. Bilhassa kredi kartı ve kredi borcunuz bu notun meydana gelmesinde epeyce etkilidir.

Kredi notu, kaba olarak tediye geçmişinizden meydana gelen sayısal bir bilgi de denilebilir. Bir nevi bireyin bankaya karşın meydana gelen tutumunun notudur. Kredi Kayıt Ofisi aracılığıyla bir bilgi zemininde tutulan kredi notu, bütün bankalar ile müşterek paylaşılmaktadır. Böylelikle bir bankaya kredi müracaatında bulunduğunuz zaman direk bu havuzda meydana gelen bilginiz itibariyle değerlendirilirsiniz ve kredi başvurunuz buna yönelik şekillenir. Bu demek oluyor ki hangi banka olduğu mühim değil gittiğiniz bankada kredi notunuz direk gözükecektir ve hesaplandığı müddetçe değişiklik olmayacaktır. Geçmişte kredi kartınız ve kredi ödemenizi itinalı olarak ödediyseniz, kredi notununuz olduğunca sıkı olması gerekir. Tam tersinde ise kredi notunuz düşük olacaktır. Herkesin kredi müracaatında ölçülendirme anında göz önünde bulundurulan en mühim kriter kredi notudur.

Kredi notunu yaratan ansızın çeşitli durumlar mevcuttur. Aralarında önce bireyin banka ile aralarında meydana gelen uygun fiyat ilişkileri gelmektedir. Şayet bankaya, meydana gelen borçlarda gecikmeler veya ödenmemiş taksitler varsa kredi notunu direk negatif etkileyecektir. Adınıza kayıtlı telefon, elektrik, su ve doğalgaz faturaları benzeri borçlar da kredi notunuzun oluşmasında hisse sahibidir. Bununla birlikte bankalardaki yatırım hesaplarınızın hali, siyah listede olup olmamanız benzeri vaziyetler de kredi notunun oluşmasında etkilidir. Kredi notu 0’dan başlar ve 1900 civarına kadar çıkar. 0 – 699 arası kredi notuna sahip meydana gelen bireyler büyük ihtimal hukuki aşama geçirmiş kişilerdir ve çok çok kötü değerlendirilir. 700 – 899 arası kötü; 900 – 1499 arası orta; 1500 – 1699 arası iyi, 1700 – 1900 arası ise çok çok iyi olarak değerlendirilir. Kredi notu kaçtan başlar diye heyecan edenlere de çoğalış kolay bir şekilde kredi notu 0’dan başlar diyebiliriz.

İlgili  Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir