Home / Kredi Notu / Kredi Notu Kaç Olursa İyidir?

Kredi Notu Kaç Olursa İyidir?

Kredi Puanı Kaç Olursa İyidir?

Kredi kayıt bürosu tarafından takip edilen, müşterilerin geçmiş dönemlerde bankalar ile ilişkilerini değerlendirmeleri ve bu değerlendirmeyi rakamsal olarak belirlemesi ile ortaya çıkan nota kredi notu denir.

Her banka müşterileri ile birlikte çalışmaya başlamadan önce kredi notunu takip etmektedir. Belirlenmiş olan kredi notuna göre kredi değerlendirmeleri yapılmaktadır. Bu nedenle kredi ve kredi kartı gibi bankaların imkânlarından faydalanmak isteyenlerin kredi notlarının iyi olması gerekmektedir.

Kredi notu rakamsal olarak değerlendirilmektedir. Önceki dönemler de bankalar ile alışverişlerinizde yaşamış olduğunuz sıkıntılardan dolayı kredi notunuzda düşme olabilir. Kredi notu sıfırdan başlayarak müşterinin durumuna göre artış göstermektedir. Bankalarla alışverişlerinde problem yaşamayan müşterilerin kredi notları zaman içerisinde yükselmektedir. Kredi notu üzerinize kayıtlı olan kredi ve kredi kartlarının kullanımlarına göre değişmektedir. Kredi notu düşük olan müşterilerin bankaların vereceği kredi ve kredi kartı imkânlarından faydalanmaları zor olacaktır.

Kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu alacağınız kredilerinize veya kredi kartlarınıza etki etmektedir. Bu sebeple kredi notunuzun sürekli olarak yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunun rakamsal olarak değerlendirilmesi söz konusu olunca, 600’ ün altında olan kredi notlarına kredi verilmesi imkânsızdır. Herhangi bir banka inisiyatifi olmadan kredi veya kredi kartı almanız mümkün değildir. Kredi notunun 600 ve 800 ler arasında olması durumunda kefiller ile veya ipotekli olarak kredi alma imkânınız olabilir. 800 ve 1000 dolayında olan kredi notunuz olması durumunda ise düşük miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. Kredi notunuzun 1000 üzerinde oldu zamanlarda alacağınız kredinin de tutarı artabilir. En yüksek kredi notu 1900 olduğu zamanlarda ise bankalardan kolaylıkla kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.

İlgili  Az Riskli Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Herhangi bir belge talep etmeden kredi alabilme imkânınızın olduğu kredi notuna ulaştığınız da, alacağınız kredilerinizin ödemelerine düzenli yapmanız halinde kredi notunuz sabit olarak kalacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması ile bankalardaki durumunuzun da iyi olması demektir. Böylelikle bankalar da özel müşteri olarak anılabilirsiniz. Dilediğiniz zamanlarda kredi alabilirsiniz. Hatta bankaların sizlere özel belirlemiş olduğu faiz oranları ile limitler dâhilinde hiçbir evraka ihtiyaç duymadan kredi kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir