Home / Kredi Notu / Kredi Notu Düşme Nedenleri

Kredi Notu Düşme Nedenleri

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER?

Günümüz şartlarında en küçük işlerinizi yaparken bile bankalarla birçok işlemi gerçekleştirmek durumunda kalıyoruz. Bunun belki farkındayız ya da değiliz ama bankalar hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

Çalışan ya da çalışmayan neredeyse herkeste banka kartı ya da kredi kartı muhakkak bulunmaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber hayata ayak uydurmak ve yaşam standardını yükseltip daha rahat bir yaşam sürdürmek için özellikle kredi kartları kullanılmaktadır. Bunları bir yana bırakıp kredi notuna gelirsek öncelikle ne anlama geldiğini açıklamakla başlayabiliriz. Peki kredi notu nedir? Öncelikle kredi notu sizin bankalar tarafından değerlendirilme şekliniz diyebiliriz. Yani ne kadar güvenilir olduğunuz yani borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz değerlendirmeye tabi tutulur. Kredi kartı olmasa bile faturanızı öderken bile az çok bu terimi duymuş olabilir ve takip etmeyi istemiş olabilirsiniz. Kredi notu neden düşer sorusuna gelirsek öncelikle borçların zamanında ödenmemesi ya da hiç ödenememesi durumunda mahkemeye verilmesi şeklindeki olaylarda kredi notu oldukça düşer. Belki bazılarınız bize ne gibi zararı olur diye düşünebilir. Aslında ciddi anlamda önemli bir konu çünkü ilerde kredi almak istediğinizde bankanız öncelikle kredi notuna bakıp bir karar verecektir. Ve eğer bankanın kararı olumsuz olursa yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor demektir. Bu nedenle ödemelerinizi yaparken zamanında yapmaya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu ihmale gelmeyecek kadar önemli bir konudur. Çünkü bir ev sahibi olmak için konut kredisine başvuru yapmak isteseniz bile bunun belli başlı şartları olacaktır. Bankaların en çok önem verdiği konuların başında gelir kredi notu. Çünkü bu sizin teminatınız anlamına da gelir. Sadece yapmanız gereken borç takibi yapmak ve faturalarınızı zamanında ödemeye gayret etmek. Aksi takdirde yüksek olmasa bile çekmek istediğiniz kredi geri çevrilecektir. Belki de geleceğinizi buna bağlı ve bu karar karşısında hiç bir şey

İlgili  Kredi Kullanabilmek için Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Günümüzde neredeyse attığımız her adımda para gerektiği ve bunun da bankalarla doğrudan ilişkili olması sebebiyle hepimizin aslında doğrudan ya da dolaylı yoldan bir bağı bulunmaktadır. Bankalara güven vermek ve bunun sonucunda kredi notumuzu yükseltmek için düzenli ödeme yapmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir