Home / Kredi Notu / Kredi Notu Düşen Ülkeler

Kredi Notu Düşen Ülkeler

Kredi Notu Düşen Ülkeler

ULUSLARARASI kredileri derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poors (S&P) aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya’nın da bulunduğu 9 Euro Bölgesinin kredi notları düşürüldü. S&P tarafından Fransa ve Avusturya ülkelerinin AAA olarak belirlenen kredi notları birer puan düşürerek AA+ olarak negatif yönde geriletildi. Fransa ülkesinin kredi notu da negatif belirlenmiştir. S&P, İtalya ve İspanya’nın da kredi notlarını birer basamak indirdi. Euro Bölgesi’nin çok iyi derecede olan ekonomisi olan Almanya ülkesinin AAA kredi notu S&P tarafından korunmuş, İtalya’nın notunu ‘A’dan ‘BBB+’ya, İspanya’nın notunu da ‘AA-‘dan ‘A’ya çekilmiştir.

Kredi notu düşen ülkeler arasında Fransa, Avusturya, İtalya ve İspanya’nın kredi notu birer puanı düşürülmüş, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesiminde iki puanlık indirim oldu. Not derecesi AAA iken AA+ olarak düşen Fransa ülkesinin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hemen ekonomi kurmaylarını topladı, Ekonomi Bakanı Francois Baroin, Yeni belirlenen kemeri sıkma programına gitmeyeceklerini belirtti.

Kimin notu nereye düştü bakacak olursak;

Fransa: AAA iken AA+ notuna düştü.

Avusturya: AAA iken AA+ notuna düştü.

İtalya: A iken BBB+ notuna düştü.

İspanya: AA- iken A notuna geriledi.

Kıbrıs Rum Kesimi: BBB iken – BB+ notuna indi.

Malta: A iken A- notuna düştü.

Portekiz: BBB- iken –BB notuna düştü.

Slovakya: A+ iken –A notuna geriledi.

Slovenya: AA- iken A+ notuna düştü.

KAMU borcu milli gelirinin yüzde 120’sini aşan İtalya’nın ‘BBB+’ye inen notu, ‘Mali yükümlülüklerini karşılamada yetecek kapasite oranına sahip olmakla birlikte ekonomik koşullara ve değişmekte olan durumlara da daha fazla duyarlı’ anlamına geliyor. İtalya halen yatırım yapılabilir olduğu seviyesini korumaktadır. Ülkemizin kredi notu ise S&P ve Fithc’e göre ‘BB+’ iken, Moody’s’e göre ‘Ba2’ seviyesinde bulunduğu belirtilmiştir.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama

ULUSLARARASI kredi notu derecelendirme kuruluşu Fitch, Güney Afrika’nın BBB olarak belirlenen uzun vadedeki kredi notu teyit edilmiştir, kredi notu görünümlerini durağan durumdan negatif yöne doğru çevrilmiştir açıklamasını yapmıştır. Fitch’in Ortadoğu ve Afrika Direktörü, Kredilerin notlarının negatif yöndeki görünümü, Güney Afrika ülkesinin kendi seviyesindeki ülkelere göre ekonomik performansının aşağıda kalmasına neden olan uzunca vadedeki yapısal sorunlarda sınırlı ilerleme kaydetmesini yansıtmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir