Home / Kredi / Krediler / Kredi Notu Aaa Olan Ülkeler

Kredi Notu Aaa Olan Ülkeler

Kredi Notu Aaa Olan Ülkeler

Genel olarak bakıldığı zaman tüm dünya ülkeleri arasındaki sınırlar son dönemde özellikle de ekonomik yönden kalkması ile birlikte ülkeler için kredi derecelendirme kuruluşlarının önemi de son derece yüksek şekilde artmıştır. Aşağı yukarı neredeyse 200 yıldan fazla geçmişe sahip olan kredi derecelendirme kuruluşları, aynı zamanda tüm dünyadaki ülkeleri ve de birliklerin kredi notlarını yaptıkları araştırmalar neticesinde düzenler. Bunu da her zaman için belirli olan aralıklarla da yayınlarlar. Yine bilindiği üzere dünyanın en önemli olan ve aynı zamanda en çok prestij sahibi olan kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings’tir. Bu kurum farklı zamanlarda ülkelerin kredilerini düşürür, artırır ve aynı zamanda aynı durumda olup olmadıklarını açıklar. Genel olarak bakıldığı zaman kısa ve uzun dönem kredi notları vermektedir ve de özellikle uzun dönemli kredi notları tüm ülkeler tarafından net bir şekilde her zaman için takip edilmektedir.

Ülkelerin bir yandan da kredi notlarını vermeden önce Fitch notlarının kısaca ne anlama geldiğini belirtmek gerekiyor. Çünkü bu ülkelerin not düzeni birbiri ile aynı durumdadır ve bu yüzden de hemen herkesin son derece kolay şekilde anlayabileceği şekildedir demek isteriz. Bunların arasında yer alan AAA notu en yüksek dereceli olan not olarak kabul edilir. Bunun bir altında ise AA+ vardır. Buda yine yüksek dereceli olan not anlamına da gelecektir. Bu derecelendirme aynı zamanda farkı şekilde değişmektedir. Şimdi ise tüm dünyadaki ülkelerin kredi notlarının ne olduğuna bakmak gerekiyor. Bu bilgiler aynı zamanda son dönemde açıklanmış olan bilgiler olarak kabul edilir.

İlgili  Bankalar Kredileri Hangi Durumlarda Geri Çağırabilir?

Örneğin kredi notu AAA olan ülkeler arasında Almanya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Kanada, Norveç vardır. Genel olarak bakıldığı zaman ise tüm dünyadaki 13 ülkenin kredi notu en üst sevidedir. Yani AAA seviyesindedir. Bu 13 ülkenin notu aynı zamanda Avrupa Birliğine verilen AA+ notundan bile oldukça üstün durumdadır. Bu ülkeler aynı zamanda ekonomik olarak da en güçlü olan ülkeler olarak da kabul edilir. Bu ülkelerin notları aynı zamanda her yıl için değişkenlik de gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde faiz oranları, konut kredisi ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir