Home / Kredi Notu / Kredi Kullanabilmek için Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Kullanabilmek için Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Kullanabilmek için Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Pek çoğumuz yüksek miktarlardaki nakit ihtiyacını bankalardan kredi çekerek karşılarlar. Özellikle konut, araba alımı gibi mal işlemlerinde verilen bu krediler, duruma göre ihtiyaç kredisi başlığı da alabilir. Ancak bankalar borçlarının geri ödeneceğine dair teminat istediklerinde ve müşterilerinden kendilerine güven vermelerini istediği için kredi notu adı verilen bir uygulama koymuş ve bu nota göre kredi verilmelerini denetlemeye başlamışlardır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar tarafından müşterilerine verilen bir referans notu olan Kredi Notu, bireylerin tüm kredi kartları ödemeleri ve kredi geçmişlerini göz önüne alarak belirlenen bir nottur. Bu notun derecesine göre kredi için başvurulan banka müşteriye kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, diğer bir adıyla kredi skoru, hesaplanırken tüm geçmiş kredi ödemelerine, kredi kartı borçlarına dair hesap geçmişine ve yeni kredi kartı başvurularına bakılır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanan kredi notu, kişinin güvenilirliğini gözler önüne süren bu not ile bankalara bilgi verir ve bankalar da kişiye kredi verilip verilmeyeceğini bu sayede anlamış olur.

Kredi notunu olumsuz etkileyen etkenlerin başında, ödeme geçmişi gelmektedir. İster kredi kartına ister kredi borcuna dair incelenen ödeme geçmişlerinde sürekli ve uzun aralıklı ödeme gecikmeleri meydana gelmiş ise veya yasal takip listesinde yer alınıyor ise kredi notu mutlaka düşüktür.

İlgili  Kredi Notu Nasıl Artış Gösterir

Kredi notu hesaplanırken aynı zamanda kredi borcu ve kredi kartlarına toplam ödenen paranın aylık gelirin %50’sini geçmiyor olma şartı da göz önüne alınmaktadır. Eğer ödenecek borçlar aylık gelirin yarısından fazla ise bu durum da kredi notunun düşük olmasına sebep olmaktadır.

Kredi Alabilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

1 ila 1900 arasında değişen bir aralığa sahip olan kredi notunda en düşük not 0 olarak kabul edilir ve 0 – 900 aralığında yer alan notların sahibine kesinlikle kredi verilmez. 900 – 1150 puan aralığına sahip müşterilere ise bankalar yüksek miktarlarda kredi vermeyi istemezler ancak aylık gelir, çalıştığı işin güvencesi gibi durumlara bakılarak kredi verilme ihtimali de bulunmaktadır.

1150 – 1500 puan aralığındaki müşterileri kredi verilirken aylık gelir miktarı göz önüne alınır. Eğer aylık geliri minimum 1500 TL ise ve en az 6 aydır sigortalı bir işte çalışıyor ise, maksimum 50bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

1500 – 1900 aralığındaki kredi notuna sahip müşterilerin kredi sicilleri oldukça temiz olduğundan dolayı mal veya herhangi bir teminat bulundurmasalar dahi yüksek miktarlarda dahi olsa kredi, bankalar tarafından müşterilerine verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir