Home / Kara Liste / Kredi Kartı Sicil Sorgulama

Kredi Kartı Sicil Sorgulama

Kredi kartların günümüzde hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Hemen herkesin kullandığı kredi kartları yanımızda yüklü miktarlarda para bulundurmaya gerek olmadan alışveriş yapma olanağını sunarken, taksitli seçenekleri ve paranız olmasa da size harcama imkanı sunmasıyla oldukça cazip harcama araçlarıdır. Ancak kredi kartı alabilmek için belli bir sicil puanına sahip olmak gerekmektedir. Bu sicil puanınız uygun değerlerde ise rahatça kredi kartı alabilir ve kullanabilirsiniz. Kredi kartı sicil sorgulama işlemi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi puanınız kredi kartı almanızı sağlayan puanlama sistemidir. Bu puanlama geçmiş mali kayıtlarınızın tutulmasından oluşmuş ortalama bir puandır. Kredilerinizin ve geçmiş kredi kartlarınızın ödemeleri ve faturalarınızın ödemelerinin düzenli olması bu puanı yükseltecektir. Eğer geçmişte kredi veya kredi kartı kullanmamışsanız, puanınız düşük olacaktır. Ancak çalıştığınız süre, maaşınızın durumu göz önünde bulundurularak bankalar tarafından size kredi kartı verilmesi mümkündür.

KREDİ KARTI SİCİL SORGULAMA NASIL YAPILIR

Kredi kartına başvuru yaptığınızda bankalar sizin adınıza bu sorgulamayı gerçekleştirecektir. Talep etmeniz halinde kredi notunuzu bankalar aracığıyla öğrenebilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek isterseniz bunun için izlenecek farklı yollarda bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusu yapmadan bankaya direkt kredi notu öğrenme başvurusu da yapabilirsiniz. Bunun haricinde Kredi Kayıt Bürosunun internet sayfasından da TC kimlik numaranız ve cüzi bir işlem karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Son dönemde bazı iştiraklerde kredi notunu öğrenebileceğiniz sistemler kurmaktadır. 9 büyük bankanın birleşimiyle kurulan Findeks’te bunlardan birisidir. Findeks üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi siciliniz düşükse 6 aylık düzenli bir ödemeyle kredi sicilinizi yükseltmeniz mümkündür.

İlgili  Banka Borcu Ödeyenin Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

KREDİ KARTI BORÇ SORUNLULAR İÇİN SİCİL DURUMU

Kredi kartını veya kredisini daha önceki dönemlerde ödememiş ve icraya verilmiş kişiler, Merkez bankası tarafından tutulan kara listeye alınmış tüketicilerdir. Kara listeden çıkmadan bu kişilerin kredi veya kredi kartı alması mümkün değildir. Kara listeden çıkış için borcunu ödemiş kişilerin 3 sene ödememiş olanlar ise 5 sene gibi bir süre geçmesi gerekmektedir. Kara listede miyim sorusunun cevabını Merkez bankasına vereceğiniz bir dilekçeyle öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

İcralık Olan Emeklilere Kredi

Nakit ihtiyacı olan kişiler genelde bu ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile karşılamaktadır. Ev almak isteyen, araç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir