Home / Kredi Kartı / Kredi Kartı Senelik Aidatı Ödemek Zorunlu mu?

Kredi Kartı Senelik Aidatı Ödemek Zorunlu mu?

2014 yılını takiben Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankalara kredi kartı aidat ücreti ödemenin zorunlu olmadığını dile getirmişti. Aradan geçen 4 yılı aşkın süreye rağmen hala birçok banka müşterisine yıllık ya da yıl içerisinde 2 ayrı dönemlerde kredi aidatı ödemesi yaptırmaktadır. Genel olarak da bu ödeme kartı ekstresine yansıdığından kişiler dikkat etme gereksinimi görmeden toplam bedel olarak ödemektedir. Peki, kredi kart aidatı zorunlu mu, ödememe imkanınız var mı ve aynı şekilde ödeme yapılan tutarların iadesi nasıl alınır? Hepsi ve daha fazlasının cevabını sizlerle paylaşacağınız.

Bankanın Yıllık Kart Ücreti Alması Yasal Mı?

Her ne kadar alınan kararlar tüketici lehine de olsa belirttiğimiz gibi hala bazı bankaların kart ücreti talep etmesi tartışmalara neden oldu? Kredi kartınızı bankadan teslim aldığınız da tarafınıza sözleşme verilmektedir. Uzun uzadıya birçok maddeden oluşan bu sözleşmeyi birçok tüketici maalesef okumuyor ve dikkat etmiyor.

Eğer banka kart aidatı ile ilgili bir açıklama koydu ve ödeme yapmanız gerektiği belirtti sizde altına imzanızı attı iseniz, yıllık belirlenen dönemler de tutarı yatırmak zorundasınız. Bu açıdan diyebiliriz ki kart aidatı ödemek zorunlu. Her ne kadar tüketici dernekleri çalışmalarına devam etse de net bir sonuca varılmadı.

Kart Ücreti İadesi Nasıl Alınır?

Kredi dosya masrafını alırken izlenilen yol gibi tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmanız gerekiyor. Azami ise 1 ay ya da en geç 3 ay içerisinde başvuru sonucunuz netleşecektir ve çıkan mahkeme kararına bağlı kalarak bankaya gidip iade talep edebilirsiniz. Hakem heyeti öncesinde isterseniz kredi kartını aldığınız banka şubesine ve aynı şekilde genel müdürlüğe dilekçenizi yazarak kart aidatı ödemek istemediğinizi belirtebilirsiniz.

İlgili  Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bunun sonucunda olumlu bir cevap alır iseniz Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanıza gerek kalmayabilir. Eğer uzun süreniz bankanın müşterisi iseniz, harcamalarınız fazla ve aynı şekilde ödemeleriniz düzenli ise banka sizi kaybetmemek için olumlu cevap verebilir. Ayrıca son dönem güncel kampanyalar arasında bankalar aidat ödemesi alınmayan kredi kartlarını tüketicilere sunmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

En Hızlı ve Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

İçindekiler1 Kredi Kartı Kullanımı2 Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 2019 Kredi Kartı Kullanımı Kredi kartları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir