Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Puan Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Puan Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Puan Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kredi kartı tüm dünyada aktif bir biçimde kullanılan bir nakit para işlemidir. Kredi kartları gerek ülkemizde olsun gerekse dünyada büyük ilgi görmektedir. Biz insanlar olarak kredi kartına fazlasıyla ihtiyaç duymaktayız.

Kredi kartlarından bir çok yerde yararlanma imkânı vardır. Şimdi dünyanın neresine giderseniz gidin her yerde kredi kartı ile alışveriş yapma imkânına sahip olursunuz. Bankalar insanlara kredi kartlarını verebilmek için büyük uğraş içindedirler. Tabi kredi kartlarının bir de limiti yani üst sınırı vardır. Ne kadar istenirse o kadar limit imkânı yaratılır. Ona göre de bir harcama seçeneği ortaya çıkmaktadır. Tabi yapılan bu alışverişlerin de yanında hediye olarak getirdiği bir takım şeyler vardır. Bunları taksit imkânları, sonradan ödemeye başlama dönemleri vs şeklinde sıralayabiliriz. Ancak bunlardan en önemlisi kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kredi kartınıza yüklenen puanlardır.

Kredi kartına sahip olan bankaların anlaşmalı olarak yaptığı binlerde alışveriş mağazalarından yapılan tüm alışverişlerinizde bankadan bankaya değişen bir yüzdelik oran ile kredi kartınıza puan olarak yatmaktadır. Bu genellikle para puan şeklinde ifade edilir. Tabi ki bazı dönemlerde de yapılacak olan alışverişlerde banka ve mağazanın anlaşmasına dayalı olarak belirlenen ürünlerin alımı sırasında mağaza tarafından kredi kartınıza öngörülen orandan daha fazla bir oran yatmaktadır. Bunun nedeni bankalarda mağazalar arasında yapılan kampanya anlaşmalarıdır. Dünyanın her yerinde bu uygulama son derece yaygındır. Bunun uygulama süreci şu şekildedir.

İlgili  Kredi Kartı Virmanı Kesintisi Nedir?

Kredi kartı puan kullanımı nasıl yapılır diye düşünüldüğünde anlaşmalı banka ve mağazalardan yapılacak olan alışverişlerinizin bir bölümü bu puan şeklinde kredi kartınızda biriken puanlar ile tahsil edilir. Örneğin bir markete gittiniz ve yaptığınız alışveriş 50 TL fiyatlandırıldı. Kredi kartınızın limitini yeterlidir fakat içerisinde bulunan puan ile bu alışverişi tamamlayabilirsiniz. Market görevlisine puanınızı kullanmak istediğinizi belirterek kolaylıkla kullanmış olursunuz.

Kredi kartının bu gibi olumlu kullanımları son derece yaygındır. İnsanlar olarak bu hususlara dikkat etmeli daha karlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Ödediğinizin yarısına yakın bir oranını tekrar o alışverişte kazanmak oldukça güzeldir.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir