Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kart Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartları son yirmi yılda artan bir kullanım oranıyla hayatımıza girmiş, alışverişlerde nakit para ve senedin yerini büyük ölçüde almıştır. Öyle ki pek çok firma taksitli satışlarında sadece kredi kartıyla ödeme kabul etmektedirler. Hal böyle olunca insanlar her geçen gün daha yüksek limitli kredi kartları talep eder oldular. Çünkü beyaz eşyadan kuyuma, mobilyadan elektroniğe hemen her ürün kredi kartlarıyla cazip koşullarda satılmaktadır. Bunu yanı sıra bankalar da kendi kredi kartlarını kullanmaları için müşterilerini kampanyalarla teşvik etmektedir.

Yeni bir kredi kartı talep ettiğimiz de bu kartlara bir limit belirlenmesi gerekir. Peki, kredi kartı limiti neye göre belirlenir? Öncelikle bunun için birkaç kriter olduğunu belirtelim. Kredi kartı limiti belirlenirken ilk bakılan kriter aylık gelirinizdir. Bu gelir maaşınızın yanında aldığınız kira geliri gibi gelirler veya belgelediğiniz diğer gelirler olabilir. Bankacılık kanunlarında yapılan son düzenlemelerde kredi kartı limitinin aylık gelirinizin dört katı kadar olabilir. Ancak banka bu limiti belirlemekte karar hakkına sahiptir. Sadece aylık limitiniz değil bankalar arası piyasadaki kredi notunuz da kredi kartı limiti belirlenmesinde önemlidir. Bu da şu demektir: Hali hazırda kaç tane kredi kartınız vardır? bu kartlara düzenli ve yeterli ödeme yapıyor musunuz? Bankalardan kullandığınız krediler var mı varsa ödemelerinde aksaklık yaşadınız mı? Tüm bu soruların yanıtları kredi kartınıza limit belirlenmesinde belirleyici kriterler olacaktır.

İlgili  Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu

Yani geliriniz yüksek de olsa eğer ödemelerinize sadık değilseniz, son ödeme tarihlerine riayet etmiyorsanız, kredi kartı borcunuzun tamamını yatırmayıp asgari tutarı yatırmakta ısrar ediyorsanız bankanız kredi kartınızın limitini düşürme hakkına bile sahip olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir