Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Limiti Arttırma

Kredi Kartı Limiti Arttırma

Kredi kartları belli limitlere tabii olan kartlardır. Kredi kartı limiti başvuru sırasında beyan edilen gelire bağlı olarak banka tarafından kredi kartı kullanıcısına alışveriş yapmak ve gerektiğinde nakit avans çekebilmesi için tahsis edilen bir rakamdır. Bankalar tarafından kredi kartı limitleriyle ilgili iki farklı uygulama yapılmaktadır. Bir tanesi aynı bankadan sahip olunan her kredi kartı için farklı limit uygulanmasıdır. Bu uygulama büyük riskler içermesi açısından gün geçtikçe bankaların terk ettiği bir uygulamadır.

Bir diğeri de aynı bankadan sahip olunan her kart için tek bir kredi limitine sahip olmaktadır. Bu tip kartlarda bilinen tek bir borçlanma limiti olmaktadır. Kredi kartı limitiniz ilk başvuru sırasında beyan etmiş olduğunuz düzenli gelire göre banka tarafından belirlenmektedir. Kredi kartı sanal bir para içerdiğinden düzgün kullanılmaması risk doğurabildiğinden kullanıcılarında, bankalarında kredi kartı limitlerine dikkat etmeleri ileride doğacak sorunları önlemesi açısından önemlidir.

İdeal Kredi Kartı Limiti Ne Olmalıdır?

İdeal kredi kartı limiti yeni kullanmaya başlayanlar için sahip olunan düzenli brüt gelire denk olmalıdır. Mütevazi bir kredi limitiyle kullanıma başlayan tüketici sonrasında kredi alışkanlıklarını tespit ederek kredi limitini yükseltebilir. Düzenli bir geliriniz yoksa ödeyebileceğinizi düşündüğünüz minimum limitte bir kredi kartına sahip olmak daha avantajlı olacaktır. Özellikle taksit yaptırmak için kullanılan kredi kartlarında limitler yüksek olabilmektedir. Bu tip kartları elinde bulunduranlar harcama oranlarına dikkat etmelidirler.

İlgili  Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır

Kredi kartının asgari tutarını sürekli ödemek hem yasa gereği taksitli nakit avansa kartınızı bir süre sonra kapatacak, hem de kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kredi kartınızdan harcadığınız tutarın en az yarısını ödeyebilecek rakamlarda harcamalar yapmanız finansal geleceğiniz açısından büyük avantajlar taşıyacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Önceden bankalar kredi kartı limitlerini kendi istekleri doğrultusunda tüketicilerin kullanım oranlarına bağlı olarak attırabilirken, yeni yasalarla kredi kartı limit artırımı sadece kart sahibinin başvurusu ile yapılabilmektedir. Bazı bankalar dönem dönem kullanıcıları arayarak kredi kartı limitini arttırmayı müşterilerine önermektedir. Onay veren müşterilerin kredi kartı limitleri başvuru yaptığı kabul edilerek arttırılmaktadır. Eğer bankanız sizi aramadıysa ve limit artırımı istiyorsanız kredi kartınızın bulunduğu bankanın telefon bankacılığını servisini arayarak kredi kartı limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz.

Bu başvuru sırasında sizden maaşınızı ve gelirinizi belgeleyen evrak istemeleri muhtemeldir. Bu evrakları size verilen faks numarasına göndermeniz halinde talebiniz işleme alınacaktır. Eğer gelir durumunuz ve kredi notunuz kredi kartı artırım talebinizdeki limiti karşılıyorsa kredi kartı limitiniz arttırılacaktır. Başvurunuzun sonuçlanma süresi en geç 2 ila 3 iş günü içerisinde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir