Home / Bilgiler / Kredi Kartı Kullanmak Haram mı?

Kredi Kartı Kullanmak Haram mı?

Kredi Kartı Kullanmak Haram Mı?

Tarihte ve Günümüzde helâl ve haramların durumu hakkında çeşitli mezheplere göre farklı inanışlar olsa da biz kısaca kredi kartı kullanımı hakkında helaldir diyebiliriz. Bütün ticari ilişkilerimizde yani ödeme yaptığımız, harcama yaptığımız ve maddi emeğin olduğu her yer de, bu emeğin karşılığının olması gereklidir. Kredi kartı kullanırken de bir emek ve hak söz konusu geçmektedir. Yani bankalar size kredi kartı ile harcama hizmeti sunarken belirli oranlarda harcama ve masrafa girmektedirler. Bankaların bu hizmetinin karşılığının verilmesi için kredi kartın dan belirli miktarda hesabınızdan para almaktadırlar. Bankların masrafları ve emeklerinin karşılığının verilebilmesi için bu kesintiler de helal olmaktadır. Tabi ki Kredi kartı kullanımın da faiz alış verişleri haramdır. İslam dinin de Kul hakkının ve Bir kimsenin Emeğinin hakkını verilmesine çok önem vermektedir. Din günü, Hesap günü, Mahşer Gününde insanlar Dünya da iken bir birlerinin haklarını alamamışlarsa hesap gününde karşılıklı olarak bu hakları isteyeceklerdir.

Kredi kartı kullanımının helal olmasının sebebi; alış verişin karşılıklı olarak, kesinlik ve sözleşmeli olduğu gibi iki tarafın anlaşmasına dayanan alış veriş türü olmasından dolayı dinen helâldir. Hz. Muhammed (SAV) zamanın da insanlar sözleşme anlaşmaları iki tarafın hakkını ve anlaşmasını kapsadığı için helaldi. Günümüzde bu sözleşmelerin modern ve hızlı olmasıyla bu sözleşmelerin yerini, daha hızlı ve kesinlik kazanan kredi kartı bu yönden insanların ihtiyaçlarını daha hızlı görmesi bakımın dan da helal olmaktadır. Hz. Muhammed (SAV) devrinde insanlar aynı zaman da bir birlerinin sözlerine önemli derecede itimat etmekteydiler. Tabi ki her çağda olduğu gibi yalan söyleyen, anlaşmalara ve sözleşmelere uymayan insanlar olduğu gibi o devirde de öyle art niyetli insanlar mevcuttu. Ama Müslümanlar genel çoğunluk olarak karşılıklı güvene itimat ederlerdi. Bu karşılıklı güvenin yerini ve alışveriş de iki tarafın hakkının ve emeğinin korunmasını kredi kartı kullanımı ve kredi kartı alışverişleri yer almış bulunmaktadır.

İlgili  Yüksek Tutarlı Kredi Çekme Yolları

En önemli noktaya gelirsek; Kredi kartı kullanırken helal sayılabilecek işlerde bu kredi kartı alışverişlerini kullanmalıyız. Eğer haram sayılabilecek alışveriş yaparsak kredi kartı kullanımı helal olmaktan çıkar ve haram işlerde, alışverişlerde kullanmış oluruz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir