Home / Bilgiler / Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Günümüzde alışveriş yaparken artık pek çoğumuz kredi kartıyla alışverişi tercih etmekteyiz. Yapılan istatistiki çalışmalara göre Türkiye’de yaklaşık 55 milyon kredi kartı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla birçoğumuz kredi kartına yabancı değiliz. Ancak kredi kartı kullanımı hususunda bilinmeyen pek çok şey var. Kredi kartına ilişkin bir takım kavramlar kullanıcılar tarafından bilinmemektedir. Bunlardan biriside kredi kartı ekstresidir. Kredi kartı ekstresi kısaca kredi kartının kullanıldığı aya ilişkin hesap özetidir.

Bu ekstrelerde yalnız ödeyeceğiniz tutar yer almaz. Bunun yanı sıra pek çok bilgiyi ihtiva etmektedir. Kredi kartı ekstrelerinde nelere yer verildiğine bakacak olursak, bunların başında hesap kesim tarihi yer alır. Hesap kesim tarihi, ilgili aya ilişkin hesabın sonlandırıldığı tarihtir. Bu tarihten sonraki alışverişler bir sonraki ayın kredi kartı ekstresine yansımaktadır. Hesap kesim tarihine kadar yapılan harcamalar o ay için ödenecek tutarı vermektedir. Kredi kartı ekstrelerinde bulunan başka bir ifade ise son ödeme tarihidir. Nitekimi bu husus diğer faturalarınız ile aynı özelliği taşır. Ekstre üzerinde yazan tutarın belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartlarında her geciken gün için bankalar faiz almaktadırlar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı ekstrelerinde yer alan başka bir husus ise asgari ödeme miktarıdır. Toplam borcunuz üzerinden belli oranlarda hesaplama yapılarak bir asgari ödeme miktarı belirlenir. Bu kısımda yazan miktar toplam ödemeniz gereken borç değildir. Hesaplanan asgari ödeme miktarı son ödeme tarihinden ödenmesi gereken en az miktarı ifade etmektedir. Toplam borç kısmında yer alan miktar ise o ana kadar olan yaptığınız alışverişler için toplamda ödemeniz gereken tutardır. Eğer asgari ödemeyi tercih ederseniz bir sonraki dönem için bankanız faiz ödetecektir. Eğer toplamda olan borcunuzu öderseniz zaten o ana kadar olan bütün borcunuzu sıfırlamış olursunuz. Kredi kartı ekstresinde yer alan hesap bakiyesi kısmı ise kredi kartınızın da toplamda ne kadar bakiye olduğunu göstermektedir. Kredi kartı ekstrelerinde bulunan akdi faizi oranı, gecikme faizi, limit aşım faizi, nakit avans ücreti gibi faizlendirme ve ücretlendirmeler ise yaptığınız çeşitli işlemler neticesinde bankanızın sizden aldığı işlem ücretlerini teşkil etmektedir.

İlgili  Yeni Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir