Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kredi kartı kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Artan kredi kartı kullanımıyla beraber her bankanın kredi kartı piyasaya çıkmaktadır. Kredi kartı kullanımı özellikle de internet alışverişlerinde tercih edilmektedir. Birçok sitede kredi kartı ile alışveriş imkanı vardır. Kredi kartı bilgilerinin güvenli olmaya sitelere vermemeye dikkat etmek gerekmektedir. Güvenmediğiniz sitelerden kredi kartı ile alışveriş yapmayın.

Artan kredi kartı kullanımıyla beraber kredi kartı güvenliği önem kazanmıştır. İnternet alışverişlerinde güvenlik amacıyla farklı yöntemler geliştirilmiştir. Cvv kodu da bunlardan biridir. Peki, kredi kartı cvv kodu nedir? Cvv’nin açılımı Card Validation Value. Visa kredi kartları için geçerli olan güvenlik numarasıdır. Visa kredi kartlarının kartı kısmında imza şeridinin yanında bulunan 3 haneli rakamdır. Cvv kodu kimseyle paylaşılmamalıdır. 1 Ocak 2001 tarihinden sonra tüm Visa kredi kartlarına getirilmiştir.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Cvv numarası internet alışverişlerinde kullanılır. Amacı kredi kartı sahibini teyit etmektır. Cvv numarası olmadan kredi kartlarında hiçbir işlem gerçekleştirilemez. Cvv numarası kesinlikle kredi kartı şifresiyle aynı olmamalıdır.

Cvv ve Cvv2 kodları aynı şeye ifade etmemektedir. İkisi de birbirinden ayrıdır. Bazı bankalar kredi kartının yanında sanal Kart adını verdikleri bir kart daha teslim ederler. İşte verilen bu kart üzerinde Cvv2 kod numarası bulunmaktadır. İnternet alışverişi sırasında cvv kodunu doğru girdikleri halde sorun yaşayanlar bankaya müracaat etmelilerdir. Bu iki kodunda kesinlikle ama kesinlikle kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir.

İlgili  Bank'O Card Axess Platinum Başvurusu

Cvv kodları başkalarının eline geçtiği takdirde kredi kartıyla birçok harcama yapabilirler. Böyle bir durum kredi kartı sahiplerini zor durumda bırakabilir. Cvv kodunun başkaları tarafından öğrenilmemesine dikkat edin. Eğer sizin dışınızda herhangi birinin kredi kartınızda alışveriş yaptığına dair bir bulguyla karşılaşırsanız bu durumu bankaya teyit ederek cvv kodunu değiştiriniz. Cvv kodları kredi kartı güvenliği için önem arz etmektedir.

Kredi kartı kullanımının artmasıyla beraber kredi kartlarının güvenliği de tehdit oluşturmaktadır. İnternet alışverişlerinizde güvenilir olmayan sitelere cvv kodu gibi bilgilerinizi vermeyiniz. Güvenilir olmayan siteler hem kredi kartının için hem de sizin kişisel bilgileriniz için kötü sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir