Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart başvurusu nasıl yapılır?

Sorusu bankadan bankaya farklılık göstermektedir.  Bildiğiniz gibi eskiden çok sıkı kriterlerle kredi kartı ve kredi veren bankalar; kırmızı çizgilerinizi kaldırmıştır. Bu durum Türkiye’de bankacılığın gelişmesi ve rekabetin artmasıyla daha da yumuşayacaktır. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Dendiğinde akla şubeye gitmek ve yığınla evrak taşımak gelirken şimdi SMS ve web siteleri aracılığıyla kullanışlı yollar kullanılabilmektedir. Çoğu banka yalnızca kimlik bilgilerinizle beraber talebinizi gerçekleştirmektedir.

Son derece güvenilir olan kredi kartı başvurularınızı telefon aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Arzu ederseniz de direkt en yakın şubeye kredi kartı isteğinizi belirtebilirsiniz. Bilgilerinizi bıraktığınız takdirde bir haftalık iş günü içerisinde sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kredi kartı limiti de sınırlandırılabilir. Gene TC. Kimlik numaranızı, ikamet ettiğiniz adresi ile kredi kartı alabilirsiniz. Kredi kartı tercih ederken bankanın fırsatları da dikkate alınmalıdır. Kredi kartı talebiniz çok hassas kriterlerden geçirilerek değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Bunun ardından eğer bir mahzur görülmediyse en az bir hafta içerisinde belirttiğiniz adrese gönderilir.

Kredi Kartı Nasıl Bloke Olur?

Artık alışverişlerde ödeme şekli olarak kredi kartı kullanımı oldukça fazladır. Kredi kartlarının avantajlarından yararlanmak için her gün oldukça fazla kişi kart başvurusunda bulunmaktadır. Kredi kartlarından anında sıcak para akışı sağlanabilir, alınan paralar taksitli çekilebilir ve alışverişlerinizi de gerek peşin gerekse taksitli bir şekilde yapabilirsiniz. Çoğu dönemlerde kartlarınızda ertelemeli taksitlerin de olduğu görülmektedir. Bankanız tarafından yapılan kampanyalar sonucunda bu tür ertelemelere de rastlanılmaktadır.

İlgili  Kredi Kartı Dönem Faizi Nedir?

Kredi kartı kullanımın oldukça yaygın olduğu ülkemizde kredi kartı ödemelerinde sıkıntı yaşayan kişilerin sayıları da oldukça fazladır. Kredi kartı borçlarının her ay düzenli bir şekilde size belirlenmiş olan taksit ve günlerde istenilen miktarlarda yatırmanız gerekmektedir. Kredi kartı borçlarının düzenli yatırılması demek kredi notunuzun da yüksek olması demektir. Kredi kartı kullanımı için size ait bir şifre belirlenmektedir. Bu şifreler ile birlikte bankamatiklerden para çektiğinizde ya da pos makinesinden alışveriş yapmak için kartınızı kullanırken kart şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Şifrelerinizi girerken anlık unutmanız ya da yanlış girmeniz durumda, bu durumu üst üste tekrarladığınız takdirde kredi kartının bloke olması söz konusudur ve kullanıma kapanacaktır. Böyle bu durumda ise kartınızı tekrar kullanıma açmadan işlem yapılamayacaktır. Şifrelerinizi belirlerken akıllarda kalabilecek bir rakamı belirlemenizin bu tür durumların önüne geçilmesi adına yapılacak bir adımdır. Kredi kartının bloke olması durumunda ise bankanıza gidip durumu bildirmeniz gerekecektir. Durumunuzu bildirdikten sonra ise bankanız tarafından sizlerden tekrardan bir şifre belirlemeniz istenecektir. Yine alacağınız şifreler için akıllarda kalacak bir rakama seçerken başkaları tarafından da bilinemeyecek bir tarih ya da günü de seçebilirsiniz. Güvenliğiniz açısından bir başkasının tahmin edebileceği rakamlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Kredi kartının bloke olması durumu sadece şifreler yanlış girildiğinde ortaya çıkmamaktadır. Kredi kartınızın çalınması ya da kaybolması durumunda bankanıza talimat vererek kartınızın kaybolduğunu ya da çalındığını bildirerek bloke ettirmelisiniz. Böyle durumlarda bloke olması güvenliğiniz açısından önemlidir. Aksi takdirde kartınızın kullanılmasından doğan durumlardan bankanız sorumlu değildir. Bu sebeple böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda vakit kaybetmeden bankanıza bildirim yapmanızda yarar olacaktır.

İlgili  Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Bir önceki yazımız olan Atmde Kartım Sıkıştı Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde atm, atm kart sıkışması ve bankamatik hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir