Home / Kredi Kartı / Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaç?

Alışveriş yaparken hemen hemen herkes ödemeyi kredi kartıyla yapmayı tercih etmektedir. Nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırması ve taksit yapılmasına olanak sağlaması kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Doğru kullanıldığı takdirde kişilere büyük kolaylıklar sağlayan kredi kartları bilinçsiz kullanılmaları halinde ise büyük miktarlarda borçların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi ise ciddi sıkıntı doğurabilmektedir. Bu nedenle kredi kartının en azından asgari tutarının ödenmesi gerekmektedir. Peki kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir ve nasıl hesaplanmaktadır? Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari tutarı, kişinin yapmış olduğu harcamaların aylık olarak ödenmesi zorunlu olan kısmıdır. Kredi kartı asgari tutarını ödemek kanunen zorunludur. Ödeme yapılmazsa bankayla yapılan sözleşme gereği kişi gecikmeye girmiş kabul edilmekte ve hakkında yasal ve idari takip başlatılabilmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartlarının limitine göre kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanmaktadır. Kredi kartı limiti 15.000 TL’ye kadarsa asgari ödeme tutarı %30 olurken, kart tutarı 15.001 TL ile 20.000 TL arasındaysa %35 olmaktadır. 20.001 TL ve üzeri içinse kredi kartı asgari ödeme tutarı %40 olarak belirlenmiştir. Yeni alınan kredi kartlarında ise ilk yıl boyunca kredi kartı asgari ödeme tutarı %40’tır.

İlgili  Garanti Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma

İleride doğabilecek kredi ihtiyaçlarınızda sıkıntı çekmemek için kredi kartı borcunuzu son ödeme gününü geçirmeden ödemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde kredi notunuz düşecek ve kredi çekmeniz zorlaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Türk Ekonomi Bankası (TEB) Müşteri Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Banka Kredi Kartı Kurye Durumu Sorgulama

Kredi kartınızı bir çok nedenden ötürü değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Kredi kartınızın kaybolması, çalınması yada son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir