Home / Kredi Kartları / Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kartları artık ticari hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kredi kartı olmayan vatandaş sayısı ise yok denecek kadar az olmakla birlikte, vatandaşlar bırakın 1 adet kredi kartını, birden fazla kredi kartı kullanmakta bile diyebiliriz. Bankalar ise bu durumdan gayet memnun. Kart aidatı olsun, faiz gelirleri olsun bankaların ciddi anlamda gelir kapısı haline gelmiş durumda. Ancak vatandaşın da kredi kartı konusunda herhangi bir şikayeti yok. Sonuçta satın aldığı malı 1 ay sonra ödüyor, taksit imkanı buluyor, bu da kredi kartlarını daha cazip hale getiriyor. Bugünkü yazımızda kredi kartları konusundaki sayısal veriler hakkında sizlere bilgi paylaşımında bulunarak, kredi kartı almak için gerekli belgeler nelerdir sizlere kısaca izah etmeye çalışacağız.

Türkiye ‘de Kredi Kartı Kullanan Kişi Sayısı

Türkiye ‘de yaklaşık 54 milyon civarında kart kullanıcısı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tüketici başına düşen kart sayısı ise 2,5 civarındadır. Yani her tüketicide ortalama 2 adet kredi kartı bulunmaktadır. Bu rakamlar diğer ülkelerle kıyas edildiğinde ortalamanın üzerindedir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuruları artık o kadar kolay bir hale gelmiştir ki; bankalara gitmeden hatta herhangi bir bankacının yüzünü dahi görmeden kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için ister bankaların internet siteleri üzerinden ister SMS ile kredi kartı başvuru yoluyla ya da bankaların telefon bankacılığı müşteri hizmetlerini aramak yeterlidir. TC kimlik numaranızla birlikte yapacağınız kredi kartı başvurusu sonucunda bankalar durumunuzu değerlendirecek ve onaylanması halinde kartınızı adresinize posta yoluyla gönderecektir. Talep edilmesi halinde kredi kartınız size en yakın banka şubesine de gönderilebilir.

İlgili  Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler

Eğer banka şubelerinden müracaatta bulunacaksanız; bankalar kredi kartı başvurusu sırasında bazı belgeler talep edebilmektedir. Bu belgeler; doldurulmuş ve imzalanmış kredi kartı başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi ( aslı da yanınızda bulunsun ), maaş bordrosudur. Serbest çalışanların ise maaş bordrosu yerine vergi levhası fotokopisini ( aslını da yanınızda bulundurun ) ibraz etmelidir.

Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesi

Kredi kartı çıkartırken ibraz ettiğimiz belgelerden birisi gelir durumumuzu gösteren belgedir. Bu belgede gösterilen gelir miktarına göre kredi kartınızı için bir limit belirlenecektir. Bu nedenle kredi kartınızın limitinin yüksek olmasını isteyenler, mümkünse belgelenebilir tüm gelirlerini başvurusu sırasında bankaya ibraz etmelidir. Örneğin; aylık 3 000 TL maaşı olan bir kişinin buna ilave 1 000 TL de kira geliri var ise; başvuru sırasında bunu banka görevlisine söylemeli, mümkünse başvuru sırasında kira gelirini gösteren bir dekont ya da kira sözleşmesini de ibraz etmelidir.

Aylık Geliri Olmayanlar Nasıl Kredi Kartı Alacak

Bu durumdaki kişiler kredi kartı başvurusu sırasında yanlarında bir kefil getirmeleri ve bu kefilin de imza atması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşbankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde İşbankası kredi kartı başvuru sonucu, İşbankası Kredi Kartı Başvurusu ve Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Yapı Kredi World Kredi Kartı

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı Borcu Sorgulama

İçindekiler1 World Kredi Kartı Borcu Sorgulama2 Yapı Kredi Borç Sorgulama Telefon World Kredi Kartı Borcu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir