Home / Bankalar / Kredi İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Zorunlu?

Kredi İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Zorunlu?

Kredi İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Zorunlu?

Günümüzde nakit para ihtiyaçlarının büyük çoğunluğu bankalardan kredi çekilerek karşılanmaktadır. Kredinin türüne göre verilecek kredi miktarı değişiklik göstermekle birlikte istenilen belgeler ve aranan şartlar hepsinde aynıdır.

Kredi Alabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Nakit ihtiyacını gidermek ve bankalardan kredi alabilmek için bankalar tarafından bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların arasında en önemli olanı, mevcut sigortalı ve maaşlı bir iş olma zorunluluğu ve bunu belgeleyebilmektir. Aynı iş yerinde uzun süre çalışmak da kredinin verilebilmesi için bir teminat olabilmektedir.

Aranılan bir diğer şartta kredi başvurusunun yapıldığı tarihte devam eden herhangi bir borç ve borç ödemesi olmaması gerekliliğidir. Kredi tam olarak ödenmiş olsa bile ödeme esnasında meydana gelmiş gecikmeler yine olumsuz bir değerlendirme oluşmasına sebep olabilecektir.

Özellikle geçmiş ödemelerde herhangi bir yasal takip oluşmuş olması bankaların kredi vermelerini engelleyebilmektedir. Bu sebeple kredi kartı borçlarını veya kredi geri ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapmak oldukça önemlidir.

Kredi Alabilmek İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Her bankanın kredi verme prosedürü farklı olsa da genel olarak istenilen evraklar benzerlik teşkil etmektedir. ilk olarak bankaya gidip yetkili ile görüşmek ve kredi başvuru formu doldurmak gerekmektedir. ardından banka yetkilisi sizden mutlaka nüfuz cüzdan fotokopisi ister. aynı zamanda krediye başvuracak kişinin adresini teyit etmek amacı ile herhangi bir faturanın fotokopisi veya ikametgah da gerekmektedir.

İlgili  Bankalar Kredileri Hangi Durumlarda Geri Çağırabilir?

Kredinin geri ödenebileceğin emin olmak isteyen banka yetkilisi eğer halen çalışıyor iseniz son 3 aya dair maaş bordrosu, eğer emekli iseniz ise emekli maaşının alındığı hesabın hesap hareketlerini ister. çekilecek kredi türüne göre ek belgeler de istenebilmektedir.

Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Çalışma Zorunluluğu Vardır?

Nakit ihtiyacını karşılamak için bankalara kredi için başvuran kişilerden aynı zamanda sigortalarının ödenme durumuna dair belge de istenmektedir. Bunun sebebi çalışılan yerde ne kadar uzun zamandır çalıştığını ve maaşının durumunu net olarak görebilmektir. Çalışılan yerdeki sigorta durumu, kişinin alabileceği kredi miktarını doğrudan etkiler. Eğer sigortanın başlangıç süresinin üzerinden kısa bir süre geçti ise bankadan maksimum 10 bin TL kredi alabilir; ancak sigorta başlangıç süresi üzerinden 4-6 ay arası bir süre geçmiş ise alınabilecek kredi miktarı 20 bine kadar çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir