Home / Kredi Hesaplama Karşılaştırma

Kredi Hesaplama Karşılaştırma

Ne kadar kredi alabileceğinizi, çeşitli borç miktarları, borç ödeme dönemleri ve faiz oranları için aylık ödemelerinizin ne olabileceğini saptamak amacıyla kredi hesap makinesi ile kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Bu şekilde krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinize karar verebilirsiniz ve farklı borçlar arasında karşılaştırma yapmanız mümkün olabilecektir.

Aldığınız krediyi aylık ödemeniz gerekir ve sorumlu bir şekilde borçlanmanın ilk kuralı ne kadar ödeme yapabileceğinizi bilmektir. Borcun aylık ödemesini ve ödenecek toplam miktarı hesaplayabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Makinesi

Ödeyebileceğiniz doğru miktarı ve ödeme tarihini bulmak istiyorsanız kredi hesaplama makinesi kullanabilirsiniz.

Size sunulan kredi oranı kişisel şartlara, kredi değerlendirme prosedürlerine ve diğer ilgili faktörlere dayalı olarak belirlenir.

Banka ve finansal kuruluş gibi borç veren ana kuruluşlardan alınan borçlar için kredi hesaplama makinesi kullanabilirsiniz. Ancak bu size faiz oranının daha yüksek olduğu ev kredisi gibi diğer kredi çeşitleri için kesin sonuçları vermeyebilir.

Çoğu borç veren kuruluş müşterilerinden çok kendilerine uymak üzere tasarlanmış esnek olmayan ürünler önerirler, bu yüzden kredi hesaplama makinesini müşterilerine sanki daha çok secim ve serbestlik hakkı tanıyorlarmış gibi kullanmaktadırlar. Bu durum gösteriyor ki, tüm kredi hesaplama makineleri doğru yönde kullanılmamaktadır ve yasanan ekonomik problemler yüzünden kendileri için doğru olan krediyi bulmak söz konusu olduğunda müşterilere sunulan seçenekler çok daha azalmıştır.

Doğru Krediyi seçme

Bazı en düşük faiz oranlı krediler, ağır gizli maliyetler yüzünden oldukça pahalı olabilirler. Kredi tipini seçmeden önce bir şeye karar vermek oldukça önemlidir.

Ne kadar süreyle, Kaç Para ödeyeceğim?

Formül basittir; mümkün olduğu kadar az borç alın, mümkün olduğu kadar kısa sürede geri ödeyin. Karmaşalardan kaçınmak için, her zaman rahat bir şekilde geri ödeyebileceğiniz güce dayalı borçlanın (tercihen belli bir stok yaptıktan sonra), çünkü aşırı borç alma borçların kontrol dışı yayılmasına neden olur. Aynı zamanda her şeyi sorgulayın; herhangi bir borçtan kurtulabilir misiniz? Kredi hesaplayıcısı sizin için “Ne kadar borç alabilirim” seçeneğini hesaplar.

Dikkat, uzun dönem borçlanma borç miktarını yayar ve aylık ödemeyi düşürür, geri ödeyeceğiniz faiz miktarını aşırı derece arttırır. 

Varolan bir kredinin maliyetini indirmeye mi çalışıyorsunuz?

Daha ucuz bir faiz oranına dönmenin size para tasarrufu sağlayacağını sanmayın. Çoğu kredi, özellikle eski olanlar, daha az faiz ödeyecek olsanız bile, değiştirme yaptığınızda, toplamda daha fazla para ödeyeceğiniz anlamına gelen cezalara maruz bırakır sizi.

Şahsi kredilere karşı teminatlı krediler

Çoğu şahsi krediler teminatsızdır. Can sıkıcı bir biçimde bu kötü bir şey gibi görünür ama değildir. TV reklamlarında oldukça fazla gördüğünüz bir tür ve alternatif ise “teminatlı kredilerdir” ve aşağıdaki nedenlerden dolayı ben onlardan uzak duruyorum.   

Eviniz elden gidebilir

Teminatlı bir kredi borcun ev üzerine teminatlı olduğu anlamına gelir (veya sahip olduğunuz başka bir şey), eğer geri ödeyemezseniz, borç veren evinizi sahiplenebilir. Teminatsız kredilerle, bunun olması çok çok az bir olasılıktır.

Şahsi kredi oranları sabittir, teminatlı krediler genellikle değişkendir.