Home / Bilgiler / Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunda mıyım?

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunda mıyım?

Kredi Sigortası

Kredi hayatımızın artık her zaman en büyük maddi destek yolu olmuş durumda. Özellikle evli kişiler için herhalde kredi kullanma oranı oldukça yüksektir. Kredi çekerken en çok bizi ilgilendiren konular; Kredi notu, kredi faiz oranları, en uygun faizle kredi veren bankalar ve tabi ki kredi masrafları olsa gerek. Çünkü geri ödemede ve kredi alırken ki gereksinimler bunlar. Özellikle kredi çekerken sigorta yaptırma zorunluluğu merak edilen konular arasında. Yaşa ve miktara göre bir hayli yüksek ödemeler çıkabiliyor. Bu yüzden sizler için bugün kredi çekerken sigorta zorunlu mu sorusunu cevaplamaya çalıştım.

Yazımızın devamında umarım cevabı bulursunuz. Yine her yazımda hatırlattığım gibi sorunuza cevap alamadıysanız bana yorum kısmından sorunuzu yazabilirsiniz.

Kredi Çekerken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mu?

Bu konuda aslında bizim dikkate alacağımız tek hedef var. O da kanunlar. Bu konuda yapılan yeni kanunlarca artık bankalar, müşterileri kendilerine net olarak yazılı bir sözleşme ile açık açık onay vermediği sürece sigorta yapamazlar. Yani tamamen müşterinin onayını almak zorundalar. Kısacası siz kendi isteğiniz doğrultusunda sigorta yaptırmak isterseniz, bankaya bu şartı kabul ettiğinizi bildirmeniz gerekiyor.

Banka sizin izniniz dışında bunu yapamıyor. Yeni kanunun getirdiği özelliklerden bir tanesi olarak bu uygulama çok doğru olmuş diyebilirim. Bir diğer sigorta ile ilgili merak konusu da şu; kredi çekerken bankanın bana sunduğu sigortayı kabul etmek zorunda mıyım? Kendim sigortamı başka şirketten yaptırsam olmaz mı? Bu sorunun cevabı da çok nettir. Siz kesinlikle bankanın size kredi işlemleri sırasında sunduğu sigortayı kabul etmek zorunda değilsiniz. Sigorta yaptırmak istediğiniz başka bir şirket var ise onunla görüşüp sigortanızı yaptırabilirsiniz. Gerekli evrakları bankanıza sunabilirsiniz. Bankanız bunu kesinlikle kabul etmek ile hükümlüdür. Bunların hepsi kanunla sabittir. Yeni çıkarılan bu tüketici hakları kanunun güzellikleri diyebilirim. Genelde insanlarımız bunların farkında olmadıkları için bankaların sunduğu zor ve pahalı şartlarda ki sigortaları kabul etmek zorunda gibi düşünüyor ona göre hareket ediyorlar. Ama öyle bir zorunluluğunuz aslında yok. Bunu bankalar eğer kabul etmez ise hakkınızı hukuki yollarla arayabilirsiniz. Haklı olan taraf kesinlikle siz olacaksınız.

İlgili  Ev Kredisi Garanti Bankası

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir