Home / Bilgiler / Kredi Çekerek Hacca Veya Umreye Gitmek Caiz Mi ?

Kredi Çekerek Hacca Veya Umreye Gitmek Caiz Mi ?

Kredi Çekerek Hacca Veya Umreye Gitmek Caiz Mi ?

Haram para ile hacca veya umreye gidenin,  haccı Habeli’de Salih olmaz,  diğer mezhepte,  günahkâr olsa da haccı sahih olur, yani harç borcundan kurtulur. Bilinmektedir ‘ ki kredi faizli bir borç demektir.  Faizde Allah ‘ın en büyük yasaklarından birisidir. Hacca gitmek için bile olsa hiç bir şekilde faiz almak caiz değildir. Paranız yetmiyorsa zaten hac size farz değil demektir.  Bu yüzden kredi ile hacca gitmek için kendinizi sıkıntıya sokmayın. Kredi’ yi almak, bir nevi parayı parayla faizli olarak almaktır. Hacca veya umreye gidecek kişi kendi helal parası ile hacca gitmelidir. İmkânları hacca veya umreye gitmek için elverişli değilse zaten hac onun için farz olmadığı için gitmek durumunda değildir.

Unutulmamalıdır ki hac vazifesini gerçekleştiren bir insan kul hakkı olmayan günahlarından tamamen arındırılır. Ama kredi ile hacca veya umreye giden kişi kredi ile giderse kredi de bir faiz olduğu için Allah’ın en büyük yasaklarından biri olan faizdir. Kredi ile giderek faiz ile hacca veya umreye gitmek bu durumda da günahtır. Faiz haram olduğu için haram para ile hacca veya umre gitmiş oluruz. BU görevi yerine getirmiş sayılırız, ama o kadar çekilen çileden sonra sevabından da arınmış durumda oluruz. Bu sebep ile kendi malımız ve mülkümüzün, helal kazancımızın getirisi ile hacca gitmeliyiz. Sadece banka kredisi değil, kredi kartı ile taksitlendirip hacca veya umreye gitmekte aynı anlamı taşımaktadır. Netice olarak ikisine de belirli bir faiz oranı ile sahip olmaktayız ve faizde Allah ‘ın en büyük yasaklarından birisidir.

İlgili  Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2018

Hacc ve umre görevini yerine getirecek olan bir kişinin öncellikle,  kendi öz helal kazancı ile hacca gitmesi şarttır. Daha sonra ise hacca veya umre giderken dönüş esamisinden sonra kendini rezil ve çıkılmaz bir duruma düşürecek duruma getirmeyecek kadar kazancı ve mirası varsa caizdir. Nafakadan fazla olarak,  hacca götürüp, getirecek evindekileri aç bırakmayacak kadar parası olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir