Home / Kredi / Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur mu?

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaştan Para Kesilir mi?

Kredi kartı borcu nedeniyle yasalara göre emeklilerin maaşına haciz konulamaz. Şahsın emekli maaşı dışında herhangi bir gelirinin olmaması ve mağdur olabileceği düşüncesi ile emeklilere bu konuda ayrıcalık tanınmıştır. Haciz işlemlerinde haciz edilebilecek eşyalara sınırlamalar getirilirken emeklilerinde maaşları bu kapsamda korumaya alınmıştır. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri düzeydeki gelirleri, hayatlarını devam ettirmek için evlerinde kullandıkları lüks sayılmayan ve temel ihtiyaçlar listesinde yer alan eşyaları hiçbir koşulda haciz edilemez ve el konulamaz. Aynı şekilde herhangi bir işletmede üretimi etkileyecek ve borçlunun borcunu ödemesini zorlaştıracak üretim yaptığı makine alet edevatlarına da haciz getirilemez.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Bazı özel ve kamu bankalarından çekilen kredilerde dikkat edilmesi gereken konu imzalanan sözleşmenin içeriğidir. Sözleşmede yer alan maddeler doğrultusunda bankalar emeklilerin maaşlarına bloke koymaktadır ve bun şahsın rızası varmış gibi gösterilmektedir. Yasaların ve hakların iyi bilinmesi kişinin rızası olmadan bu işlemin yasal olmadığını biliyor olması hakkını mahkemede arayabiliyor olacağının anlatılması gerekmektedir.

SGK Bu Kapsam Dışında

SGK söz konusu olduğunda sistem biraz farklı işliyor ve emekli maaşları belli oranda haciz edilebiliyor. Bu haciz oranı maaşının dörtte birinden fazla olamamak kaydı ile kesiliyor. Örneğin 2.000 TL emekli maaşı alan bir kişinin SGK ya 20.000 TL borcu olduğunda SGK bu kişiden 500 TL civarında bir kesinti yapabiliyor. Bu kesintide maaşın maksimum dörtte birine tekabül ediyor ki insanlar mağduriyet yaşamadan hayatlarına devam edebilsinler.

İlgili  Kredi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtiraz Hakkınız Var

Söz konusu emekli maaşının SGK borcu dışındaki herhangi bir borçtan dolayı haciz edilmesi durumunda kişi, Savcılığa suç duyurusunda bulunabiliyor ve bunun neticesinde savcılık işlemi yapan memuru yada mesul müdürü suçlu bulup haciz işlemini hızlı bir şekilde kaldıra biliyor.

Bir önceki yazımız olan Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? 2019

Kredi başvurularınız da geçmiş dönem ödeme düzeniniz kredinizin onay aşamasında en etkili kriterlerden biri. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir