Home / Kredi Notu / Kredi Almadan Önce Kredi Notu Önemli mi? Kaç olmalı?

Kredi Almadan Önce Kredi Notu Önemli mi? Kaç olmalı?

Kredi notları her insan için farklıdır. Kişilerin bankalarla olan ilişkilerinin neticesinde her kişiye ait kredi notu oluşmaktadır. Her banka kendisine ait bir birim tarafından kişilere ait kredi notu analizi yapar.

Türkiye’de kredi notlarının en yükseği 1900’dür. En düşük rakam ise 0’dır. Kredi notunuz eğer 1500 üzerinde bir rakam ise bu sizin için iyi bir durumdur. Kredi notunu öğrenmek isteyenlere önceden karşılıksız hizmet vermekte idiler. Yeni çıkan kanun ile artık kredi notu öğrenme hizmetini belli bir ücret karşılığı yapmaktadırlar. Bu işlem için ücret talep edilmesi neticesinde son zamanlarda kredi notu öğrenme için yeni yeni kurumlar ve siteler açılmıştır. Bu sitelerde belli bir ücret ödenerek kredi notu öğrenebilmektedir.

Kredi notu hesaplaması nasıl yapılır?

Bankalar kredi notunu hesaplar iken sizin mali durumunuzla alakalı bütün bilgileri, gelir, gider, daha önce kullanılan kredileriniz her şeyi göz önüne alarak bir hesaplama yapmaktadırlar. Bu işlem sonunda size ait kredi notu ortaya çıkmaktadır. Kredi notunun yüksek olsa bazen bankalar kredi vermeyebilirler. Kredi alabilmek için kredi notunun etkisi vardır lakin bütün süreç kredi notu üzerinde yürümemektedir.

Kredi Notum Kaç Olursa kredi alabilirim?

  • 0 – 700 Çok Kötü Puan : bu kredi puanına sahip kimseler ödemelerinden dolayı adli süreçler ile uğraşan kişiler olarak düşünülür. Bu kişilere yeni kredi açılmaz.
  • 700 – 900 Kötü Puan : Bu puan aralığında olanlarında kredi notu istenen seviyede değildir. O nedenle kredi alamama durumu çok yüksektir.
  • 900 – 1500 Orta Seviye Puan: Başka aldığı kredi alıp almadığı ve ödemeleri ile gelirinin oranlamasının nasıl olduğuna bakılarak kredi verilip verilmeyeceğine karar verilir.
  • 1500 – 1700 İyi Seviye Puan: kredi başvuruları %80 olarak onaylanan kredi notuna sahip bireylerdir.
  • 1700 – 1900 İyi Puan : Bu puan grubunda olup da kredi başvurusu yapan kişilere kredi çıkmaması çok nadirdir. Ekstra bir durum olmadığı sürece kredi başvuruları onaylanmaktadır.
İlgili  Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Ücretlimidir?

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ücretsiz Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz mi?

İçindekiler1 Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?2 Findeks Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir