Home / Bilgiler / Kredi alınırken bakılan kriterler nelerdir

Kredi alınırken bakılan kriterler nelerdir

Kredi Çekerken Nelere Bakılır?

Bazı zamanlar olur ki bir ihtiyacınız aniden karşınıza çıkar. O zaman için hali hazırda bekleyen birikiminiz olmadığı için ihtiyacınızı giderebilmek için değişik çözümler düşünürsünüz. Bu çözümler arasında tercih edilen çözümlerden biriside bankalardan kredi kullanmaktır. Bankalar değişik adlar altında ve değişen oranlarda geri ödemeli krediler vermektedirler. Her banka kredi vereceği kişi hakkında araştırma ve inceleme yapmaktadır. Bu inceleme sonucunda oluşan kredi puanına göre kredi vermekte ya da kredi almasına onay vermemektedir.

Kredi almak için kredi başvurusu yapıldığında kredi almanızı etkileyen birkaç tane ölçüt kredi sonucunu etkilemektedir. Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişiye kredi onayı için ilk önce o kişinin aylık gelirini değerlemeye tabi tutarlar. İkinci olarak kredi almayı düşünen kişinin önceki ödemelerindeki aksamalar ve ödeme durumları hakkındaki bilgileri incelerler. Bu aşamalardan sonra alacağınız kredinin taksitlerini şuan ki gelirleriniz ile ödeyip ödeyemeyeceğinize karar verilir. Burada dikkat ettikleri ölçüt ise kredi taksitinin aile halkı gelirinin %50 sinden fazla olmamasına bakılır. Eğer kredi taksiti bu oranı aşıyorsa kredinizi tutarını revize ettirirler.

Hane halkı gelirinde eşlerden her ikisi de gelir getiriyorsa bunların toplamı, anne baba ile birlikte yaşanılan ailelerde bu kişilere ait gelir belgeleri de ibraz edilebilir bu rakamlara göre hane halkı aylık geliri hesaplanacaktır. Ayrıca eviniz, arabanız, bankada faizde bekleyen hesaplarınız, hisse senetleriniz varsa bunlara ait belgelerin bankaya ibraz edilmesi durumundan talep ettiğiniz kredinin onaylanma süreci daha hızlı olacaktır.

İlgili  Memurlara Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar 2018

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir