Home / Bilgiler / Kovaryans ve Korelasyon Nedir?

Kovaryans ve Korelasyon Nedir?

Kovaryans Ve Korelasyon Nedir

Sahip olunan portföyü genişletebilme ve çeşitlileştirebilmenin temelinde, konuya ilişkin ana ekonomik verilerin istatistiki boyutları ile iyi derecede irdelenmesi ve çeşitli hesaplamaların yapılması durumu söz konusudur. Bu irdeleme ve hesaplama çalışmaları sırasında karşımıza çıkan en önemli kavramlar kovaryans ve korelasyon ifadeleridir.

Kovaryans ve korelasyon, her iki değişkenin birbirleri ile ilgili olan ilişkilerini ortaya koymak ve analiz etmek amacıyla kullanılan tabirlerdir. Korelasyonun kovaryanstan, iki değişken arasındaki ilişkinin değişkenlik derecesine de göstermesidir. Söz konusu iki değişken birbirlerine paralel olarak yâ da zıt yönde hareket etme eğilimindeler ise değişkenler arsında bir bağ varlığından söz edilmekte ve bunlara “bağımlı değişkenler” denilmektedir. Şayet her iki değişken içinde aynı yön ve doğrultu da bir hareket söz konusu ise bu iki değişken arasında “pozitif bağ” var denilmektedir. Yine her iki değişken farklı yön ve doğrultularda hareket ediyor iseler, yani örneğin biri artarken diğeri azalma eğilimi gösteriyorsa bu iki değişken arasında “negatif bağ” var denilmektedir. Bu konuyu açmak gerekirse, örneğin ülkedeki faiz uygulaması ile altın fiyatları arasında negatif bir bağ mevcut olup, genellikle biri artarken diğeri azalmakta olup buna negatif bağ denilmektedir. Başka bir örnek verecek olursak, dış piyasa borsalarının düşmesine paralel olarak iç piyasa borsaları da düşeceğinden bu durum da pozitif bağ olarak adlandırılmaktadır.

İlgili  Kredi almak çok kolaylaştı

            Kovaryans ve korelasyon nedir, iki bağımsız değişkenin birbirleri ile olan ilişkisini ifade etmekte kullanılan kovaryans terimi; birinci değişkenin kendi ortalamasına olan farkının, ikinci değişkenin kendi ortalamasına olan farkı ile çarpımının toplam data sayısının 1 eksiğine bölümü sonucu çıkan rakamı ifade etmektedir.

Kovaryans ve korelasyon nedir, yine iki değişkenin birbirleri ile olan ilişki ve bu ilişkinin derecesini ifade etmekte kullanılan korelasyon terimi ise; mevcut iki bağımsız değişken arasındaki kovaryans değerinin, birinci ve ikinci değişkenlerin standart sapmalarının çarpımına bölümü sonucu ortaya çıkan sayısal sonucu ifade etmektedir. İşlem sonucu pozitif ve 1’e çok yakın ise bu iki bağımsız değişken arasında pozitif ve güçlü bir bağ var anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir