Home / KOSGEB, KOSKEP, KOSGEP Kredileri Hakkında Bilgiler / KOSGEB’in Desteklemediği Sektörler Hangileridir? 2019

KOSGEB’in Desteklemediği Sektörler Hangileridir? 2019

KOSGEB bir çok sektörde hibe ve faizsiz kredi desteği vermesine rağmen, bazı sektörlerde maalesef bu hizmeti vermemektedir. Özellikle üretim ve yenilikçi projelere ağırlık veren KOSGEB, bir çok sektöre ise kredi ve hibe desteği vermemektedir. 1990 Yılında kurulan KOSGEB çok dar bir alanda faaliyet gösteren firmalara maddi destek sunuyordu.

2008 yılında yapılan değişiklik ile birlikte Türkiye pazarında yer alan sektörlerin %90’lık kısmını kapsadı. KOSGEB bu alanları geliştirmesi ile birlikte, kobi, esnaf, küçük ve büyük ölçekli firmalardan başarılı geri dönüşler sağlandı. Küçük esnaf ve kobilerin gelişmesi ile birlikte ülke ekonomisine büyük katkı sağlandı. Tüm bu gelişmelere rağmen halen desteklenmeyen bir çok sektör bulunmaktadır.

KOSGEB’in Desteklemediği Faaliyetler

2008 yılında yürürlüğe giren 8 farklı ana dal ile genişletilen KOSGEB destekleri, ilerleyen zamanlarda daha da genişletilmesi beklenmekte. Ancak üretim yapmayan, kobi ya da esnaf faaliyetlerini yerine getirmeyen kişi ve kuruluşlara bu destek sağlanmamaktadır.

Eğlence sektörü gibi sektörlerde destek vermeyen KOSGEB, daha çok ülke ekonomisine katkıda bulunacak sektörlere destek vermektedir. AR-GE, tematik proje, gelişen işletmeler, girişimciler gibi bir çok faaliyet gösteren kişi ve kurumlara destek veren kosgeb, hibe ve sıfır faiz kredi seçenekleri ile bu hizmetlerini sürdürüyor.

Firmanız hakkında genel bilgi almak, KOSGEB olanaklarından yararlanıp yararlanamayacağınız hakkında bilgi almak için size en yakın olan KOSGEB müdürlüklerine giderek danışmanlardan fikir alabilirsiniz. KOSGEB danışmanları, bir çok firmaya ücretsiz olarak fikir desteği sunmaktadır.

İlgili  Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Firmanızın KOSGEB desteğine uygun hale getirilmesi, yapılacak düzenlemeler ve onay sürecinde başarılı sonuç almanızı sağlayacak fikirler ve değişiklikler önerebilmektedirler. KOSGEB sitesinde yer alan NECA formunda yer alan sektörler dışında hiç bir sektöre malesef KOSGEB kredi desteği verilmemektedir.

KOSGEB Kredisi Verilmeyen Sektörler

KOSGEB’in sitesinde yer alan NECA formunda bulunmayan hiç bir sektöre destek kredisi ya da hibe verilmemektedir. Sinema televizyon, 5 yıldan az sürecek projeler, avcılık gibi bir çok sektöre destek vermemektedir.

KOSGEB desteği almak için 32 saat ile 70 saat arasında sektörüne göre değişen bir eğitim almayan kişi ve kuruluşlara da destek verilmemektedir. KOSGEB hibe ya da sıfır faiz kredi almak için mutlaka NECA formunda yer alan sektörlerden birinde faaliyet göstermeniz, İŞ-KUR ya da KOSGEB eğitimlerine katılıp girişimci belgesi almanız ve iş plan projesi dosyanızı KOSGEB uzmanlarına onaylatmanız gerekmektedir.

Alkol toptancılığı ya da satışı ile ilgili sektörlerde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlarda bu destek programından yararlanamamaktadır. Hayat sigortası, kredi verme faaliyetleri ya da diğer para ile ilgili ticaretlerde de KOSGEB kredi verilmeyen sektörler listesinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019 başlıklı makalemizde en uygun evlilik kredi veren bankalar ve faizsiz evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Devlet Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Veriyor?

İçindekiler1 Kreş Açmak İçin Devlet Desteği Alınabilir Mi?2 Devlet Desteği İle Kreş Sahibi Olmak2.1 Destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir