Home / KOSGEB, KOSKEP, KOSGEP Kredileri Hakkında Bilgiler / KOSGEB Kursları Eğitim Süresi

KOSGEB Kursları Eğitim Süresi

KOSGEP Kursları

Türkiye’ de binlerce insan fabrika gibi yerlerde vasıfsız konumunda çalışma hayatına sahiptirler. Bu durumda % 50 kısmının bulunmuş olduğu, 18 ile 30 yaş aralığı yani kısaca verimli olan çağlarının heba olduğu bilinir. Oysa devlet 16 yaş grubu için bulunan herkes ücret olmadan ve meslek olarak eğitim verilerek meslek sahibi olunmasını amaçlar arasında bulunmaktadır. Aynı durumda meslek sahibi olmakta olan veya kosgep kursları ile edinilen 18 yaş herkese ise kendi işlerini kurması için de maddi olarak imkan sağlar.

Bu durum için ise kosgep kursları (küçük ve orta ölçekte geliştirme ile destek idare başkanlığı) en başta 1990′ lı yıllar içinde hayata geçen ama o dönemde yalnızca hazır olarak kurulmuş işletmeleri desteklemekteydi. 2009 yılında yeni yapılandırma işlemi uygulanan kosgeb bu süreç sonrasında bu durum itibari ile ayrıca kendi işini kuracaklar için de kendi işi için kurulan girişimcilere hibe, eğitim, faizsiz kredilerle olma başlangıcı oluşmaktadır. Kendi işini kurmak isteyenler için mak. 150.000 Türk Lirası maddi olarak destek sağlanabilir.

Kurs tarihleri (2017/ 2018 dönemi)

Kendi işini kuracaklar için yeni girişimcilere özel olarak kosgeb kursları ilk 70 saat için süren eğitim katılımı mecburiyeti sunmaktadır. Girişimcilere verilen bu destek ile Türkiye’ de her yerde belli bir sürede düzenlenir. Kurslar, İşkur, Komek, Busmek, izmeb vb. kursların yanında aynı zamanda bazı üniversiteler tarafından da açılmaktadır. Kursta oluşan en temel amaç yeni iş kuranlar için yepyeni fikirler ortaya çıkararak pazar açısından yeni araştırma yapmak için de güzel ipucu vermeyi sağlamaktadır. 32 saatlerden oluşmakta olan eğitimlerden oluşur. Eğitim hizmetine ise yakın zamanda online hizmeti gelecektir.

İlgili  Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

İş için plan hazırlanması gereklidir.

Eğitim sonrasında yer alan sıra sonrası, sertifika alındıktan sonra kosgep kursları ile kurulacak iş durumunu istenebilmektedir. Genellikle KOSGEB iş planları için tasvir edilmekte olan aşama bu kısım olarak belirlenir.

Örnek İş Planı Nedir?

Kurulacak olan iş ile sektörün farklı olabileceği gibi bu durumda verilecek örnek yalnızca şekil yönü ile alınmalıdır.

Personel İhtiyacınızı Belirlemeniz gerekmektedir.

Yeni iş fikri için ise yanınızda bir yardımcı olmalıdır. İş için 1 veya 2 adet yardım etmesi gereken eleman lazım olur. Bu çalışanlar için ise aylık olarak gider durumu 20. 000 ile 30. 000 arası değişim gösterebilmektedir. Gerekli olan malzeme planlaması yapılmalıdır. 150. 000 Türk lirası maddi olarak destek ile 50.000 Türk lirası hibe desteği olacaktır.

Eğitim süre uzunluğu (32 saat)

Eğitim süreleri toplam olarak 32 saate düşürülmüştür. En yeni bilgi güncellemesi ise internet üzeri sistem ile online sistem üzerinden de hizmet verilmesi durumu olarak bilinmektedir. Eğitimler bu şekilde ilerlediğinde ise çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Statü olarak nerde olursa olsun kosgep kursları girişi oluşmadan kurulacak olan işletmeler için ilk işlem olarak 50. 000 Türk lirası hibe desteği sonrası ise işletme büyümesi amacı ile 100. 000 türk lirası faizsiz krediler imkanı fayda yapılması mümkün olmamaktadır.

Kosgep kursları 655 memur ya da orduda bulunan mensup için personele dahil edilebilir. Fakat iş yeri kanunu gerekleri ile açılamamaktadır. Yalnızca kurs bitimi diplomaları emekli olunca ise geçerlilik sağlayabileceğinden nasıl bir iş olursa olsun son kullanma tarihi belirtisi olmaması sebebi ile memurluk dönemleri içinde kurs bitirenler iş yeri emekli olma dönemi devletin desteğine açık olmalıdır. Kosgep kursları devamlılık sağlayarak bitiren herkes için de girişimci desteği programı başvuru hakkına sahip olabilirler.

İlgili  Kosgeb ile Su Bayiliği Açmak

Eğitimlerini tamamlayanlar için ise;

Devlet tarafından kurulmuş olan işletmeler içerisinde hibe desteği almak isteyen bütün girişimciler için ellerinde bulunan kurs bitirim belge (sertifika) gibi benzer belgeleri olma şartı bulunmaktadır. Önceki yıllar içinde kurslara giren, elinde kosgep kursları bitirim belge durumu olan kişiler için tekrar tekrar eğitim durumlarına girebilmesi gibi durumlar da aranma durumu olmamaktadır. Küçük bir ihtimal olsa bile elinizde mevcut olarak bulunmakta olan bir sertifika ile sadece bir defa kullanımınız mümkün olur. Olur da kurduğunuz iş yeriniz beklenen bir isteği karşılamadı ve yoğun ilgi göremedi. Bu durumda ise girişimcilik adına bu tür kurslara gidişiniz mümkün olmaz ve elinizde bulunan bu sertifika ile herhangi bir işe daha başlayamazsınız.

Belge sahibi olan kişiler (girişimciler) iş yerlerine açma sonrasında yapılan harcamalar, hibe olarak geri karşılanması adına ilk adım olarak da kosgeb kursları verisinin taban sistemi kaydı ile sonrası oluşmuş olan şifre ile parolanın kobi beyannamesinin doldurucu ile bilgi dökümü ile birlikte olan çıktı alınan durumlarda gereklidir. Yapılan o harcamalar ise gösterildiği faturanın ve iş yeri belgesi çıktısı alınmalıdır.

Yapılmış olan harcamalar ise gösterilir ise harcama gösterimi mümkün olan faturalar ve iş yeri için belge tanzim edimi ile birlik olarak bağlı olmuş olduğu mesleki odaya kayıt olunması ile son durumda ise is yerinin plan proje durumu hazırlığı gerekir. Hazırlamış olunan ya da herhangi bir açıdan oluşmuş olan girişimci planladığı iş yerini plan proje dahilinde hazırlaması gerekir. Hazırlanan yada herhangi olan bir danışman firması için hazırlanan iş planları proje için birilerinin tarafı olarak onayı oldukça önemli bir etkinlik sağlanmalıdır.

İlgili  KOSGEB İş Kurmak İsteyenlere 50 Bin TL Hibe Verecek

Bütün bu ayrıntılar dışında yer alan daha ayrıntılı bilgiler için ise sitede yer alan ilgili bölümden bilgi sahibi olmanız mümkün olmaktadır. Site girişi için www.kosgeb.gov.tr’ den işlem için ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2019 başlıklı makalemizde en uygun evlilik kredi veren bankalar ve faizsiz evlilik kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

KOSGEB

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler Nelerdir? 2019

İçindekiler1 KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları1.1 KOSGEB Kredi Destek Faaliyet Alanları1.2 KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir