Home / Bilgiler / Konut Kredisinde Tapu Masrafı Ne Kadar

Konut Kredisinde Tapu Masrafı Ne Kadar

İnsanlar şüphesiz başını sokabilecek küçükte olsa bir ev sahibi olmak için büyük çaba göstermektedirler. Ülkemizde yaşayan insanların ev almak için verdikleri çalışma mücadelesi büyük ölçüde yorucudur. Günümüzde insanların ev alması için bankaların birbirinden güzel kampanyaları bulunmaktadır. Kira öder gibi kendi evinizin parasını ödeyin sloganları ne kadar kulağımıza hoş gelse de bu işin birde faiz yanı vardır. Bankalar konut kredisi vermek için birbirleriyle yarışsa da faiz oranı en düşük banka hangisiyse genelde o banka seçilir. 120, 160, 180 ay ödeme seçenekleriyle ev almak isteyen insanlara taksit sayısı belirlenebilmektedir. Ev alabilmek için kendinize ait bir birikmiş paranız bulunması gerekir. Yani Banka ev kredisi kullandırmak için evin bedelinin bir kısmını sizden ister. Birikmiş paranız varsa çok rahat bir şekilde ödeme planını inceleyerek peşinatınızı verip geri kalanı kredi kullanabilirsiniz.

Ev Kredisi Tapu
Ev Kredisi Tapu

Ev alanların ve satanların tapu dairesinden alış veriş yapmaları gerekmektedir. Evi alan kişi tapuyu alır, evi satan kişide tapuyu devretmek zorundadır. Tapusuz ev almak ve satmak her iki kişi içinde güvenli bir yol değildir. 2013 yılında değerlendirmeye alınan banka politikalarına göre 20/1000 yani (Binde yirmi) oranında bir alış satış masrafı belirlenmiştir. 100 bin TL’lik bir ev aldığınızda 2 bin TL’si alıcıdan 2 bin TL’si de satıcıdan temin edilir. 100 bin TL olan bir evin 4 bin TL bir tapu masrafı vardır. Bu masraf her iki taraftan tahsil edilmektedir.

İlgili  Konut Kredisi için Peşinat Nasıl Bulunur?

Bir önceki yazımız olan Kosgeb Kredi Başvurusu için Gerekli Evraklar başlıklı makalemizde kosgeb destek kredisi, kosgeb kredi başvur ve kosgeb kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir