Home / Genel / Konut Kredisinde Evin Tamamına Kredi Çıkmaz

Konut Kredisinde Evin Tamamına Kredi Çıkmaz

Bankaların arka arkaya konut kredisi kampanyalarını açıkladığı şu son günlerde; konut kredisi üzerine birkaç hatırlatma yapma gereği duyduk. Konut kredisi kullanacak vatandaşlarımızın, bu kredi ile ilgili bazı yanlış bildiği detaylar var. Bunlardan birisi de konut kredisi alırken evin tamamına kredi çıktığı yönünde. Ancak bu doğru değil . Çünkü konut kredisinde evin tamamına kredi çıkmaz. Bu yazımızda bu konu hakkında yapılabilecekleri ayrıntısı ile anlatmaya çalışacağız.

Konut kredisindeki finansman oranının üst sınırı devlet tarafından belirlenmektedir. Yakın bir zamana kadar bu sınır % 75 olarak belirlenmişti. Yapılan son düzenleme ile birlikte % 80 oranına çıkarılmıştır. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere bir ev için konut kredisi çekerken evin değerinin tümüne konut kredisi çıkmayacaktır. Evin değeri dediğimizde banka tarafından görevlendirilen eksper tarafından eve biçilen değer kast edilmektedir. Ancak yine de bu konuda bazı şeyler yapılabilir.

Eksper Değeri Belirleyici

Beğendiğiniz evinizi satın almak için 120 bin TL ‘ye anlaştığınızı varsayalım. Bu rakama göre çekebileceğiniz maksimum konut kredisi 96 TL olacaktır. Konut kredisi  çekmeden önce banka tarafından görevlendirilen eksper evinize geldi ve O da konuta değer olarak 120 bin TL değer biçti. Böylelikle kullanabileceğiniz kredi miktarı 96 bin TL olacaktır. Ancak; eksper evinize 150 bin TL değer biçseydi bu durumda sizin kullanabileceğiniz kredi miktarı 150 bin TL üzerinden hesaplanacak ve 150 bin TL ‘nin % 80 ‘i yani kullanabileceğiniz kredi miktarı 120 bin TL olacaktı. Bu nedenle evin eksper değeri çok önemlidir. Evinizin değerini tespit etmek için görevlendirilen eksperlere durumu izah ederseniz evin değerini belki de biraz daha yüksek gösterebilecektir. Ancak art niyetli kullanımlara da müsaade edilmeyecektir.

İlgili  Halk Bankası Kredi Borcu Sorgulama

İhtiyaç Kredisi ile Tamamlayın

Bir diğer yöntem de; konut finansmanı miktarı sonrası kalan paranın ihtiyaç kredisi kullandırılmak suretiyle tamamlanmasıdır. Bankalar aslında daha çok bu yolu tercih etmektedir. Hem müşterisine iki kredi birden vermiş olacak, hem de daha fazla faiz almış olacaktır. Dolayısıyla yine bir yöntem olarak kalan paranın bireysel ihtiyaç kredisi ile tamamlanması yolu denenebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizde Kredim Neden onaylanmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About admin

Check Also

Aras kargo takibi

Aras Kargo Takip Sorgulama Kargom Nerede?

Aras Kargo Takip sayfamız gönderileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çekinmeden bütün bilgileri sizinle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir