Home / Kredi / Krediler / Konut Kredisi Vade Uzatma Kısaltma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Vade Uzatma Kısaltma Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Vade Uzatma Kısaltma Nasıl Yapılır?

Konut kredisi en fazla kullanılan kredi tiplerinden biri ve en uzun vadeye yayılan kredilerdendir. Bu yüzden aslında ödeme planına göre yapılan vade seçimi oldukça önemli rol teşkil etmektedir. Kredi aylık ödeme miktarınız kadar vadeside ön planda tutularak çekilmelidir. Yani ilerleyen süreç göz önünde tutulmalı hesaplar doğru yapılmalıdır.

Konut kredisi vade uzatma işlemi ile zor durumlarda size bir fırsat veriyor. Fakat bu fırsatı karşılığı olmayan bir yöntem değil. Siz vadesini uzattığınız kredi için ekstra bir faiz yükü altına gireceksiniz. Bu da ödemeyi kolaylaştırma amacı güderken, bir anda daha zor duruma girmenize neden olabilir. O yüzden en başta doğru bir planlama yapmanız sizin için en faydalı yöntem olacaktır. İş böyleyken bir de kredi vade kısaltma yöntemi var. İşte bu durum sizin için tarafsız şekilde faydalı olabilir. Eğer ilerleyen süreçte ödeme gücünüz artar ise ve bir anda daha fazla ödeme yapacak duruma gelirseniz, bu yöntem tam size göre olacaktır. Vade kısalttığınız zaman ödemeniz gereken faiz miktarı azalacaktır. Yani ödediğiniz toplam miktar yeniden düzenlenecek ve azalacaktır. Bu aylık ödemelerin artması ve toplam ödemenin azalması anlamına gelen bir düzenleme türüdür.

Konut kredileri genellikle 10 yıl gibi uzun sürece yayılan ve bu yüzden de ödenen faizin yüksek olduğu kredilerdir. Bankalar genellikle 20 yıla kadar vade imkanı sağlamaktadır. Fakat bu süre uzun olduğu için şartları da güçtür. Yani geri ödemeniz bittiğinde neredeyse çektiğiniz kredinin iki katı kadar bir ödeme yapmış olma ihtimaliniz var. 20 yıl üstü kredi veren bankalar oldukça azdır. Olanlar da herkese bu vade üstünde kredi imkanı sağlamaz. Kesin ve zorlu şartları olacaktır. O şartları sağlarsanız ancak öyle 20 yıl üstü konut kredisi alabilirsiniz. Üst limit olarak 30 yıl diye biliyorum. Ödeme gücünüz yetiyor ise 10 yılı aşmamak aslında en mantıklı olanıdır. Üstte de söylediğim gibi çok aşırı bir faiz yükü olacağı için 10 yıl üstü mantıksız bir kredi olabilir. Tabi gücü yetmeyen ve ev sahibi olmak isteyenler için vadeyi uzun tutmak zorunluluk. Herkese ödeme kolaylığı dilerim.

İlgili  İşyeri Kredisi Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde Askerlik Kredisi, Bedelli Askerlik Kredisi ve Bedelli Askerlik Kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir