Home / Bilgiler / Konut Kredisi Taksitini Geciktirirsem Ne Olur?

Konut Kredisi Taksitini Geciktirirsem Ne Olur?

Konut Kredisi Taksitini Geciktirirsem Ne Olur?

Ev sahibi olmak isteyenlerin neredeyse tek güvenilir kaynağı haline gelen banka kredileri, pek çok kişinin ev sahibi olmasını sağlamıştır. Ancak ev sahibi olmanın tadını çıkarabilmek için konut kredi taksitlerinin zamanında yatırılması gerekir. En ufak gecikmelerde yasal işlemlere başvuran bankalar, müşterilerin zor durumda kalmalarına neden olmaktadır. Bu konuda yeni yönetmeliklerin devreye girmesi ile müşterilerin menfaati için konut kredilerinin zamanında ödenmesi şart olmuştur denebilir.

Konut Kredi Taksitini Geciktiren Kişilerin Yapması Gerekenler

Konut kredi taksitinin birkaç aylık ödemesini aksatan kişilerin, evlerini kaybetmemek için yapmaları gerekenler mutlaka vardır. Bu konuda çok fazla tolerans göstermeyen bankalar, yasal sürecin başlatılmasında aceleci davranmaktadır. Bu nedenle çeşitli sebeplerden dolayı konut kredi taksitini yatıramayan kişilerin, bu durumu düzelteceğine dair banka ile iletişim halinde olması ve mümkünse 1 aylık taksitin yatırılması, bankanın yasal işlemleri yavaşlatmasını sağlayacaktır.

Konut Kredisini Geç Ödeyenler İçin Yasal Yaptırımlar Nelerdir?

Bankaların yasal hakları doğrultusunda konut kredisini geç yatıran müşterileri için izleyecekleri yollar yönetmelikler ile belirlenmiştir. Müşterinin bankaya haber vermeksizin 2 ay ve üzeri aylık taksitini yatırmadığı durumlarda posta yoluyla ihtarda bulunma hakkına sahiptir. Geciken taksitlerinin tamamına aynı anda talep edebileceği gibi, konut kredi tutarının tamamının ödenmesi istenebilir. Bu yasal hakların gerçekleştirilebilmesi için bankanın müşteriyi önce uyarması ve belirli bir süre vermesi gerekir.

İlgili  Konut Kredisinde Tapu Masrafı Ne Kadar

Konut Kredi Gecikmelerinde Bankalar Ne Kadar Süre Bekler?

Kredi taksitinin bir aylık gecikmesinde banka, müşterisi ile iletişime geçerek, gecikmenin nedeni ve ne zaman ödeme yapılacağı gibi konularda bilgi talep etmektedir. Daha sonrasında borçlu kişinin taksiti ödememekte ısrarcı olması nedeniyle bir sonraki görüşme bankanın yapacakları ile ilgili olmaktadır. Yaklaşık 2 aylık bir gecikmeyi göz ardı edebilen bankalar, daha fazla biriken taksitlerde yasal işlemlere başvuruyor ve bu durum müşterinin kredi notunu olumsuz anlamda etkiliyor. Bankalar karşısında bu durma maruz kalmamak için konut kredi taksiti gecikmelerini 2 ay gibi sürede yoluna koyulmalı ve bu durum ile ilgili bankaya bilgi aktarımı yapılmalıdır. Borcun tamamı olmasa bile borcun kapatılacağına dair sembolik ödemeler, müşteri profiline olumlu yansımalara neden olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkarım? başlıklı makalemizde banka kara listesinden çıkma, kkb kara liste ve kredi notu düzelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Genellikle işletme sahipleri tarafından uygulanılan birçok ticari işlemde kullanılan senetler, alıcıya sunduğu hizmet karşılığında alması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir