Home / Kredi / Krediler / Konut Kredisi Maaşın Kaç Katına Kadar Veriliyor?

Konut Kredisi Maaşın Kaç Katına Kadar Veriliyor?

Konut Kredisi Maaşın Kaç Katına Kadar Veriliyor?

Konu kredisinin kaç katına kadar verildiği merak eden pek çok kişi bulunmaktadır. Bu sorunun sorulmasının en büyük nedeni günümüzde, kira fiyatlarının git gide artması ve kişilerin bir anda ev alacak tutarı biriktirememesi gelmektedir. Kredi ile de olsa bir ev almak ve ev alınmadığı durumda verilecek kiranın üzerine bir miktar daha ilave etmek ve kredi ödemek pek çok kişiye mantıklı gelmektedir. Ancak çekilebilecek olan kredinin belli limiti bulunmaktadır.

Konut Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

  • İster konut kredisi isterse başka bir kredi olsun, bankaların kişide baktıkları en önemli özellik kredi geçmişleridir. Eğer geçmişte aldığınız bir krediyi ödemedi ya da geç ödediyseniz, kredi kartı taksitlerinizi aksatıyorsanız düşük kredi puanınız olması olasıdır. Bu durumda, konut kredisi almanız da son derece zor olacaktır.
  • Konut almak için tüm tutarı kredi ile ödemeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için mutlaka alacağınız konutun bir miktarı elinizde bulunmaktadır. Eksperler aracılığı ile alacağınız evin ne kadar edeceği belirlenir ve bu tutarın ancak belli bir kısmı banka tarafından temin edilir. Bu oran değişebilmekle beraber ortalama olarak %75-90 arasında değişmektedir.
  • Aylık gelirinizin ne kadar olduğu konut kredisi çekerken önemli esaslardan bir tanesidir. Geliriniz, kredi tutarını rahatça ödeyemeyeceğiniz kadar ise; muhtemelen taksitleri ödemekte gecikirsiniz ve bu durum da bankalar için kredi reddinin en büyük nedenlerindendir. Ancak; eğer aylık gelirinizin yetmediği durumlarda kefil gösterme ya da mallarınızı ipotek ettirme durumunuz bulunuyorsa kredinizin onaylanma ihtimali de artacaktır.
İlgili  Konut Kredisinde Tapu Masrafı Ne Kadar

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi miktarı, kişilerin maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu formül, bütün bankalar için ortak olsa da bankaların kendi içerisinde ufak esneme payları da bulunabilmektedir.

Ne kadar kredi alabilirim diye düşünenler, öncelikle maaşlarının yarısını hesaplamalıdır. Bir kişinin maaşının yarısı aylık olarak kredi ödeyebilecekleri tutar olarak kabul edilmektedir. Bu tutarı 60 ay ile çarparak, alabileceğiniz maksimum konut kredisi miktarını öğrenebilirsiniz.

Daha fazla kredi alma ihtiyacınız bulunuyor ise; başvuru sırasında yanınızda bir kefil bulundurabilir ya da menkul ve gayrimenkullerinizi ipotek ettirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde Askerlik Kredisi, Bedelli Askerlik Kredisi ve Bedelli Askerlik Kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları 2018

Son Güncelleme : 17.09.2018 İçindekiler1 Konut Kredisi Faizleri 20182 Bazı Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir