Home / Bankalar / Konut Kredisi için Ne Kadar Peşinat Gerekli

Konut Kredisi için Ne Kadar Peşinat Gerekli

Konut Kredisi için Ne Kadar Peşinat Gerekli

Konut almak herkesin hayatı boyunca hayalini süslediği en büyük isteklerden birisidir. Şimdi sizlere ne kadar peşinat gerekli veya peşinat gerekli midir, bunlar hakkında birkaç bilgi vereceğim. İlk önce peşinatsız konut kredileri alabilmek için neler gereklidir, bu konu hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

Konut kredisi alırken bazı bankalar evin %80’ine kadar kredi verebilirken bu rakamın üstünde ev kredisi veren bankaların sayısı neredeyse çok az olduğunu söylemek mümkün. Bunun sebebi ise BDDK’nın uygulamış olduğu bazı şartlardan ibarettir. Başka çıkar yolu var mı bu işin diye soracaksınız. Tabii ki var; örneğin hiç peşinatsız ev kredisi çekmek mümkün.

Konut kredisi temin edebilmek için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bunların başında aylık evinize giren gelir miktarı, diğeri buna istinaden gider miktarı ve sonuncusu ise daha önceden başka bankalardan kredilerimiz bulunmakta mı. Bu 3 seçenekte olumsuz bir hal yok ise eper bankadan kullanacak olduğunuz konut kredisinin onaylanmayacağını söylemek doğru bir bilgi olmaz.

Örneğin; 150.000 TL değerinde bir ev beğendiniz ve bu evin faizi ile birlikte size 130 ayda mal oluşu  225.000 TL diyelim aylık ödemesi nereden baksanız  1.800  TL civarında tutuyor, demek oluyor ki sizin bu konut kredisini çekmeniz ve onaylanması için en kötü ihtimalle haneye 5.500 TL para girmesi gerekiyor ve en azından evin değerinin %30 u kadar peşinat vermeniz gerekiyor ki peşinattan sonra bile aylık ödemeniz 1.875 TL  civarlarında oynayacaktır.

İlgili  Garanti Bankası Değişken Faizli Konut Kredisi

Şimdi gelelim asıl konumuz olan bu evi peşinat vermeden o  %30 u vermeden nasıl alacaksınız. Burada bunun tek bir çözümü var o da başka bir evi ipotek göstermek, bunun haricinde ikinci bir çözüm de nazınızın geçtiği tanıdık bir emlakçı ile onun tanıdığı olan banka müdürü bulmanız. İşiniz ancak bu şekilde çözüme ulaşır. Başka türlü bir çözüm aramayınız, anlattıklarımızın hepsi tecrübe ile sabittir.

Yani aslen bankaların neredeyse hepsi alacağınız konutun tutarının %50 ila %80 arasında yardımcı olmaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Yapıkredi Eft Saatleri 2019 başlıklı makalemizde eft kesinti ücreti, yapıkredi bankası eft ve yapıkredi eft sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Hsbc Eft Saatleri 2019

Bankalardan bir tanesi olan HSBC, günümüzde turuncu bankalar renginden olan bir bankadır. Bankanın müşterileri genelde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir