Home / Kredi / Konut Kredisi / Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi hesaplaması adlı makalemizde konut kredisi nedir, konut kredi hesaplama nasıl yapılır, konularına açıklık getireceğiz. Kredi hesaplama aracı ile bankaların en uygun kredi tekliflerine ulaşabilir ya da faiz oranı girerek kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Konut kredisi nedir?

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisinin vadesi 5 ila 30 yıl arasında değişmektedir. Türkiye de uygulanan konut kredilerinde faiz sabittir. Yani kredinin vadesi boyunca ödenecek taksit değişmez. İlk bakışta faizin sabit olması tüketiciler için avantajlı görünmektedir. Ancak bankaların kredi maliyet riskini verdikleri kredi içinde hesapladıkları için sabit faizli kredilerin oranı olması gerektiğinden daha yüksektir. Değişken faiz sistemi henüz uygulanmamaktadır.

Konut kredisi hesaplaması nasıl yapılıyor?

Konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken kredi alınacak tutarın ilgili vade süresince belirlenen faiz oranı ile kredi faizi hesaplanır. Kredi faizinin aylara dağıtılmasıyla her ay ödenmesi gereken kredi faiz tutarı hesaplanmış olur.

En fazla ne kadar konut kredisi alınabilir?

Alabileceğiniz kredi tutarı bankadan bankaya, başvuru sahibine ve ilgili taşınmaza göre değişebilmektedir.

Konut kredisi kredisinde en uzun vade kaç aydır?

Türkiye genelinde bankalar en az 3 ay, en fazla ise 300 aya varan vadelerle konut kredilerini tüketicilere kullandırabilmektedirler.

İlgili  Bireysel Kredi Veren Bankalar

Kredi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Faiz oranı hesaplama

Faiz oranı, kredi hesaplamalarında temel unsurlardan birisidir. Genellikle kredi başvurusu yapacak olan tüketiciler öncelikle faiz oranına bakarlar. Aslında doğrudur fakat kredi hesaplama işleminde faiz oranı, aylık taksitlerinizi ve toplam geri ödeme rakamınızı direkt etkiler. Ancak tek başına belirleyici değildir.

Vade süresi belirleme

Vade süresi çoğu zaman kredinin faiz oranını da belirler. Eğer kredinizin vade süresi kısa ise muhtemelen faiz oranınız da düşük olacaktır. Vade süresi uzadıkça faiz oranları da yükselecektir. Özellikle konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranı son derece önemlidir.

Kredi türüne karar vermek

Diyelim ki kredi tipine karar verdiniz ve ihtiyaç kredisi kullanacaksınız. Hangi kredi türünü seçmelisiniz? Tatil kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi vb kredi seçeneklerinden hangisi sizin ihtiyaçlarınıza en uygun kredi oranlarını ve ödeme koşullarını sunuyor? Bunu bilmek için banka kredi kampanyalarını takip edebilirsiniz.

En uygun kredi hesaplaması

Hesaplamanız da en uygun kredi hesaplama seçeneğini seçerseniz faiz oranı girmenize gerek kalmadan sisteme kayıtlı bankaların kredi tekliflerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. En uygun kredi hesaplama seçeneğini seçtiğinizde şu bankaların kredi teklifleri otomatik olarak hesaplanmaktadır: QNB Finansbank, Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank ve ING Bank.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası 3390 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili  Konut Kredisini Hangi Şartlarda Alabilirim?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

About kredi

Kredi, finans ve bankacılık sektöründe insanların bilmedikleri önemli unsurları paylaşarak bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Check Also

Fibabanka Konut Kredisi

İçindekiler1 Fibabanka Konut Kredisi Fırsatları1.1 Fibabanka Konut Kredisi Başvuru İşlemleri Fibabanka Konut Kredisi Fırsatları 2010 …

2 comments

  1. konut kredisi hesaplama

    Kolay konut kredi hesaplaması için teşekkürler.

  2. ankara konut kredisi

    Merhabalar yazınızda belirttiğiniz gibi konut kredileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. çektiğimiz kredinin 3 katını ödemek nedir ya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir